Powitanie żołnierzy XIII zmiany PKW Afganistan

831
Wiceminister obrony, dziękując za poświęcenie kawalerzystów wspomniał żołnierzy, którzy w trakcie tej służby stracili życie. – Szczególnie dziś pamiętamy o żołnierzach, którzy nie wrócili. Myśli serdeczne kierujemy do ich rodzin. Zawsze oni pozostaną w naszej pamięci, jako żołnierze Rzeczypospolitej Polskiej, którzy złożyli największą ofiarę w służbie. –  Serdeczne słowa otuchy i pokrzepienia sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek skierował również do wszystkich rannych i poszkodowanych. Zapewnił ich, że oni, tak samo jak rodziny poległych, mogą liczyć na szczególną pomoc resortu.

Słowa uznania wiceminister Mroczek skierował również do gen. bryg. Marka Sokołowskiego. – Wszyscy pamiętamy o wydarzeniach z 28 sierpnia, o ataku na naszą bazę. Chcę pogratulować dowódcy i wszystkim żołnierzom błyskawicznej, mądrej i odważnej reakcji, która doprowadziła do obrony polskiej bazy. Wasze sześć miesięcy służby przyczyniły się do zwiększenia skuteczności działania afgańskich sił bezpieczeństwa, armii, policji, a to jest gwarancja tego, że cała misja ISAF ma szansę na powodzenie, że Afganistan, jako państwo i jego siły bezpieczeństwa będzie w stanie zrealizować stojące przed nim zadania i gwarantować tam normalne, bezpieczne życie – dodał.

Podczas uroczystości podpisany został protokół przekazania kontyngentu w podporządkowanie dowódcy Wojsk Lądowych.

Uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia wyróżniającym się żołnierzom XIII zmiany oraz odznaczenia z okazji święta 1 Dywizjonu Lotniczego oraz 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej, zakończyła defilada wojskowa.

W środę, na lotnisku wojskowym w Leźnicy Wielkiej w uroczystym apelu wiceministrowi obrony towarzyszył gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego WP, gen. broni Zbigniew Głowienka, dowódca Wojsk Lądowych, gen. dyw. Jerzy Michałowski, zastępca dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych oraz dowódcy związków taktycznych. Obecni byli także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz rodziny i bliscy żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

 Sekretarz stanu otworzył w Ośrodku Szkolenia Aeromobilno – Spadochronowego w Leźnicy Wielkiej pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie tunel aerodynamiczny. – W zasadzie w każdym rodzaju sił zbrojnych wprowadzamy symulatory, które zwiększają bezpieczeństwo, poprawiają szkolenie i skracają okres szkolenia. Ten symulator robi wielkie wrażenie – powiedział po uroczystości Czesław Mroczek.

 Ośrodek Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego rozpoczął działanie od stycznia 2009 r. Został rozlokowany w Leźnicy Wielkiej i jest podporządkowany 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Do zadań OSAS należy szkolenie skoczków spadochronowych i instruktorów na rzecz Wojsk Lądowych.

 
Zdjęcia: szer. A. Grzelak