Udana premiera Listów z Getta

1058
Listy były pisane w latach 1939-1941 przez tomaszowianina Izraela Aljuche "Lutka" Orenbacha (1919-1942) do jego ukochanej Edith Blau, Żydówki pochodzącej z Wolnego Miasta Gdańska.

Młodzi poznali się latem 1939 roku w Bydgoszczy, gdzie osiedliła się żydowska rodzina Blau, która w latach trzydziestych uciekła z Gdańska z obawy przed ekscesami nazistowskimi. Lutek Orenbach przeniósł się z rodzicami z Tomaszowa Mazowieckiego do Bydgoszczy i tu zdał maturę w maju 1939 roku. Ich miłość trwała dwa miesiące. Po wybuchu wojny kochankowie zostali rozdzieleni. Lutek Orenbach powrócił do Tomaszowa i trafił do getta, a Edith Blau wraz z matką zamieszkała w miasteczku Minden koło Bielefeld. Młodzi utrzymywali stały kontakt między sobą. On pisał do niej po polsku, ona odpowiadała po niemiecku. Korespondencja urywa się wraz wywiezieniem Edith Blau do getta w Rydze pod koniec 1941 roku.

Zachowało się jedynie około sto listów Lutka Orenbacha pisane do ukochanej dziewczyny. Jej odpowiedzi, które docierały do adresata, nie dotrwały do doby współczesnej, zaginęły wraz z likwidacją getta tomaszowskiego i eksterminacją miejscowych Żydów. Zachowały się też karykatury osób z getta tomaszowskiego wykonane przez Lutka Orenbacha, fotografie i ilustracje przesyłane Edith Blau.

Listy są obecnie przechowywane w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie (ang. The United States Holocaust Memorial Museum in Washington).

Koordynator projektu: Justyna Biernat

Reżyseria: Karina Góra
Scenografowie i kostiumografowie pod kierownictwem scenograf i kostiumograf Małgorzaty Jochan: Daria Wnuk, Iga Kuik
Dramaturdzy pod kierownictwem krytyka teatralnego Justyny Biernat: Bartłomiej Sęk, Hanna Sęk, Anna Kowalska, Aleksandra Koselak, Wiktoria Kondejewska, Weronika Biernat, Przemysław Biernat
Obsada:
Klaudia Koścista
Marcin Grabolus
Marcelina Jaroma
Jagoda Jasnowska
Kasia Garczyńska
Ismena Piasecka
Adrianna Rumińska
Tomasz Dobski
Bartłomiej Dębiec
Maja Pinczewska
Kornel Celoch
Natalia Wojciechowska
Aleksandra Banasiak
Paulina Kowalczyk
Wiktoria Jagoda Obłog
Lena Kapruziak
Marcelina Bińczyk
Maja Ostalska
Maciej Majchrzak
Kosma Góra
Julia Sikora
Wiktoria Kondejewska
Martyna Romańska
Zuzanna Kudlik


Zdjęcia i montaż wideo: Dariusz Kwapisiewicz

Montaż dźwięku do spektaklu: Tomasz Dobski

Organizator: O.K. "TKACZ" – dyrektor Barbara Przybysz.