Krótka historia teatru w Tomaszowie Mazowieckim

855
 
Projekt ma na celu zwiększenie zainteresowania młodzieży i dorosłych lokalną historią teatru w Tomaszowie Mazowieckim. Wielu z tomaszowian zapewne zdziwi fakt łączenia historii teatru polskiego z miastem, które nigdy nie miało stałej, zawodowej sceny. Jednak, jak wskazują opracowania naukowe, Tomaszów od poczatków swego istnienia posiadał własne sceny teatralne, na których występowały nie tylko mniej znane wędrowne trupy, ale również takie osobistości jak Gabriela Zapolska czy Aleksander Zelwerowicz. Wędrowne zespoły prezentowały się w licznych scenach ogródkowych, kamienicach oraz w „Szwajcarskiej Dolinie” (obecnie Park Miejski). Wiele z tych miejsc funkcjonuje do dnia dzisiejszego (np. wybudowany w 1903-1904 r. budynek kino-teatru „Włókniarz”). Nie mniej ważna dla miasta była historia teatrów amatorskich, wśród których najciekawszym zjawiskiem było istnienie „Teatru Włókniarzy” prowadzonego przez Stanisława Wilczyńskiego. Tematy te doczekały się już opracowania naukowego przygotowanego przez Emiliana Leszczyńskiego, teraz przyszła pora na popularyzację tej wiedzy oraz działania animacyjne.

Terminy warsztatów: 21 – 31 sierpnia 2015, godz. 9.00-14.00.

Adresaci: młodzież w wieku 13+, i dorośli.

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Zapisy przyjmuje Anna Myszewska, tel. 44 724 42 93.

Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Podczas warsztatów wspólnie stworzymy grę miejską oraz przewodnik filmowy po dawnych scenach teatralnych Tomaszowa Mazowieckiego.

 W trakcie warsztatów dowiesz się:

– w jaki sposób funkcjonowały XIX – wieczne teatry wędrowne odwiedzające Tomaszów;

– na czym polegała praca aktora, reżysera i scenografa w XIX wieku;

– kim były ważne osobistości życia teatralnego, które odwiedzały Tomaszów (Anastazy Trapszo, Gabriela Zapolska, Zygmunt Różycki, Aleksander Zelwerowicz).

Podczas spotkań poznasz:

– zasady tworzenia gry miejskiej oraz prostych działań teatralnych w przestrzeni miejskiej;

– ciekawostki z życia teatralnego Tomaszowa;

– elementy pracy aktora, scenarzysty i reżysera filmowego;

Warsztaty będą okazją do:

– nawiązania nowych znajomości i twórczego spędzenia wolnego czasu;

– poznania technik radzenia sobie ze stresem związanym z wystąpieniami publicznymi;

– rozwinięcia umiejętności pracy w grupie oraz kreatywności.

INFORMACJE O PROWADZĄCYCH ZAJĘCIA:

Anna Jadwiga Nowak – instruktor teatralny, animator kultury, teatrolog, arteterapeuta, absolwentka filologii polskiej o specjalności teatrologicznej (UMK Toruń), Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (PWST Wrocław), produkcji teatralnej (UŁ). Od ponad dziewięciu lat prowadzi amatorskie grupy teatralne. Autorka i koordynatorka projektów artystyczno – edukacyjnych i społecznych skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jolanta Olczyk – kulturoznawca, teatrolog, pedagog i bibliotekoznawca, instruktor teatralny
w Miejskim Ośrodku Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Od ponad 30 lat pracuje jako nauczyciel. Uczestniczka projektu edukacyjno – artystycznego „Bernardo Bellotto – ambasador kultury” realizowanego przez Zamek Królewski w Warszawie.

Emilia Adamiszyn – instruktor teatralny, animator kultury, teatrolog. Koordynatorka projektów teatralnych kierowanych do dzieci, młodzieży i osób dorosłych (Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych tARTak), autorka programów edukacyjno – artystycznych (Dom Muz w Toruniu). Studentka Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (PWST Wrocław).

Mikołaj Walenczykowski – absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (kierunek: realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia). Współpracuje z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz z bydgoskim oddziałem Telewizji Polskiej.

Elżbieta Chrulska – instruktor teatralny, wodzirej, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych „tARTak”, doktorantka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku „Literaturoznawstwo”, absolwentka rocznego kursu „Dilettante-teatr w ruchu” (Małopolski Instytut Kultury w Kraków) oraz Szkoły Profesjonalnego Coachingu w Instytucie Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego w Krakowie.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Teatr 2015″, priorytet: „250 – lecie teatru publicznego w Polsce. Edukacja teatralna i promocja teatru”. Działanie jest realizowane w partnerstwie z licznymi podmiotami: Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Tomaszowie Mazowieckim, Miejską Biblioteką Publiczną w Tomaszowie Mazowieckim, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego, Skansenem Rzeki Pilicy, Ośrodkiem Kultury TKACZ, Państwowym Archiwum w Piotrkowie Trybunalskim oddział w Tomaszowie Mazowieckim oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy.