Wystawa prac twórcy ludowego Pana Aleksandra Dutkiewicza w Starostwie Powiatowym

894
Pierwsze sukcesy osiągnął już w wieku 14-lat zdobywając wyróżnienie w konkursie "Wycinanka ludowa" zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Rawskiej. Autor prac wycina już od 45 lat, są to tradycyjne "rózgi" rawskie, ażurowe koła i kwadraty najczęściej w kolorach : czarnym, czerwonym, zielonym i fioletowym.

Wycinanki ludowe na rawskiej ziemi pojawiły się w II połowie XIX w.. Początkowo odmawiano im estetycznych walorów. Dopiero gdy wycinanką zainteresowali się polscy etnografowie została doceniona i zyskała miano jednej z dziedzin polskiej sztuki ludowej.Najstarsze wycinanki rawskie były jednobarwne, lekko ażurowe o prostym ostrzałkowym ornamencie. Wycinanki wykonywały głównie kobiety w okresie przedświątecznym Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Zawieszane były na bielone ściany izby między obrazami oraz na belkach pułapu.

 

 
Stowarzyszenie Twórców Ludowych powstało w 1968 roku. Jest organizacją twórców uprawiających tradycyjne dyscypliny sztuki ludowej i folkloru. Celem Stowarzyszenia jest twórcze kultywowanie tradycji sztuki ludowej i folkloru. Celem Stowarzyszenia jest twórcze kultywowanie tradycji sztuki ludowej i folkloru oraz reprezentacja twórców ludowych na terenie całego kraju. Obecnie w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych zrzeszonych jest 43 twórców z regionów – rawskiego, opoczyńskiego, brzezińskiego i piotrkowskiego.