Jak dbać o psią sierść?

953

Prawidłowa opieka nad psem to nie tylko podawanie wartościowej karmy i wychodzenie na spacery. Jednym z najważniejszych obowiązków wszystkich właścicieli czworonogów jest pielęgnacja psiej sierści. Zwierzaki nie są w stanie same dobrze o nią zadbać, dlatego jej wygląd i kondycja w dużej mierze zależą od Ciebie. Nie wiesz co robić, aby sierść ukochanego psa była lśniąca i zdrowa? Koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem. Podpowiadamy w nim, jak prawidłowo dbać o psią sierść.

Dieta

Twój pies często się drapie, ale weterynarz wykluczył choroby skóry lub obecność pasożytów? Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że swąd który mu dokucza, spowodowany jest nieprawidłowym odżywianiem. Chcesz dobrze zadbać o sierść swojego pupila? Zacznij od odpowiedniej diety. Najważniejsze jest, zupełnie jak u ludzi, wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych. Jesteś właścicielem szczeniaka? Od najmłodszych lat podawaj mu pełnowartościowe karmy (bogate w witaminy, mikroelementy, biało, błonnik i wapń) – zarówno suche, jak i mokre. Podobnie postępuj, gdy psiak dorośnie – składniki odżywcze będą mu potrzebne cały czas. Twojemu podopiecznemu nadmiernie wypada sierść? Na pewno brakuje mu witaminy A, biotyny lub nienasyconych kwasów tłuszczowych. W takim razie musisz wyposażyć się w preparat witaminowy lub suplement diety, które znajdziesz w sklepach zoologicznych, np. https://www.naszezoo.pl/. Niektórzy właściciele podają też swoim milusińskim raz na jakiś czas żółtko z jajka, które poprawia kondycję psiego futerka.

Kąpiele

Kąpiel to także ważny aspekt pielęgnacji sierści Twojego pupila, ale pamiętaj żeby nie robić tego zbyt często – na psiej sierści znajduje się warstwa tłuszczu wydzielana przez gruczoły skórne, która chroni czworonogi przed pasożytami i wysuszeniem. Niemniej, kąpiel jest potrzebna – pozwala usunąć, martwe, zalegające futro – zwłaszcza w okresie linienia. Warto używać do niej odpowiednich preparatów. Niech Ci nigdy do głowy nie przyjdzie wykąpać pupila w Twoim szamponie! Zawsze wybieraj te ze sklepów zoologicznych – psie szampony mają PH dostosowane do skóry tych zwierząt, „ludzkie” mogą wywołać uczulenie lub alergię. Nie zapomnij też o odżywkach – nie tylko ułatwią rozczesywanie, ale przede wszystkim sprawią, że sierść będzie się ładnie błyszczała.

Wyczesywanie

Szczotkowanie to podstawa! Zwłaszcza w okresie linienia. Twój pupil ma długą lub półdługą sierść? W tym czasie konieczne będzie codzienne wyczesywanie – ułatwi pozbywanie się martwej sierści, ale też pozwoli uchronić psie futerko przed kołtunieniem. Jeśli pies ma krótszą sierść wystarczy czesanie co 2-3 dni. Koniecznie wyposaż się też w odpowiednią szczotkę – najlepiej FURminator lub grzebień dwustopniowy. Wyczesywanie jest szczególnie ważne w wakacje, kiedy temperatura nierzadko przekracza 30 stopni. Ułatwiając w tym czasie ukochanemu psiakowi pozbywanie się martwego futra, dbasz o jego zdrowie – dzięki temu zmniejsza się ryzyko przegrzania i udarów słonecznych, na które psy są bardzo podatne.