Gotowanie na gazie. Jak zmniejszyć zużycie gazu i płacić mniej?

2275

W większości polskich domów gotuje się na gazie i zwykle jest to gaz z butli gazowej. Chociaż coraz częściej korzystamy z kuchenki elektrycznej (głównie indukcyjnej, gdyż jest najbardziej energooszczędna), a także z gazu ziemnego, to jednak butle gazowe zdecydowanie są najbardziej popularne przy codziennym przygotowywaniu posiłków.

Biorąc pod uwagę koszty, gotowanie na gazie jest bardzo tanie. Również niedrogie są kuchenki gazowe, ponieważ najprostsze modele można kupić już za około 600 złotych wraz z piekarnikiem. Także cena gazu LPG nie jest wysoka. To właśnie niskie ceny powodują, że gaz w Polsce jest najbardziej popularnym paliwem w gospodarstwach domowych. Gdy także korzystasz w kuchni z butli gazowych, dowiedz się, w jaki sposób możesz na nim jeszcze więcej zaoszczędzić. To w dużej mierze przyzwyczajenia powodują, że zużywamy go zbyt dużo i tym samym płacimy za niego więcej. Jak zatem można zmniejszyć zużycie gazu w kuchni?

Stosuj garnki i patelnie dopasowane do palników

Wiele energii podczas gotowania na gazie tracimy wówczas, gdy dobieramy nieodpowiedniej wielkości garnek lub patelnię w stosunku do wielkości palnika. Dzisiaj producenci kuchenek gazowych oferują modele, które mają zróżnicowane wielkości palników, co znacznie ułatwia gotowanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby dopasować średnicę naczynia do średnicy palnika – wtedy płomień równomiernie będzie ogrzewał dno garnka czy patelni, a tym samym gotowanie będzie wydajniejsze.

Stosuj przykrywki do naczyń

Kolejnym „grzechem” jest zapominanie o przykrywaniu garnków podczas gotowania. Przykrywka służy do tego, aby zapobiegać nadmiernym stratom energii, dlatego też znajdująca się w niej woda czy potrawa będzie mogła szybciej osiągnąć odpowiednią temperaturę.

Gotuj wodę w czajniku z gwizdkiem

Często nastawiamy wodę na herbatę lub kawę i wracamy do swoich obowiązków. Stawiając na gazie czajnik bez gwizdka, może się zdarzyć, ze zapomnimy o gotującej się wodzie lub też będziemy zwlekać z jego zdjęciem z gazu, który cały czas pali się bez potrzeby. Dlatego warto pomyśleć o zakupie czajnika z gwizdkiem, który po zagotowaniu wody będzie informował, że konieczne jest wyłączenie palnika.

Wymień garnki na stalowe

Nowoczesne garnki ze stali nierdzewnej ze specjalnym dnem szybciej się nagrzewają i trzymają ciepło, dlatego są bardziej oszczędne niż garnki emaliowane.