Jak dawkować wiedzę? Jak się uczyć aby było to efektywnie?

579

Jest takie powiedzenie, że człowiek uczy się przez całe życie. W trakcie całego swojego życia przyswajasz sobie wiedzę o faktach, o tym jak postępować. Uczyć można się nawet o tym nie wiedząc, bo jak wiadomo w życiu zdarza się tak, że uczysz się na błędach. Świadoma na nauka ma być przemyślana uczyć trzeba się tak, aby nauka na marne poszła.

Co sprawia, ze nauka jest efektywna?

Nauka przyniesie największe efekty kiedy będziesz spokojny, wypoczęty, skoncentrowany. Wszystko to co wymieniłam wpływa na to, że nauka przychodzi łatwiej. Pamięć w takich momentach pracuje o wiele lepiej. Jak wiadomo pamięć w całym procesie nauki jest kwestią najważniejszą. Niestety bardzo często nauka traktowana jest jako bardzo smutny obowiązek który trzeba po prostu wykonać. A wystarczy popatrzeć na dwuletnie dziecko z jaką ekscytacją odkrywa wszystkie nieznane mu rzeczy w otacząjącej go rzeczywistości. Tak jak u dziecka tak u człowieka dorosłego nauka powinna być kojarzona z radością i ekscytacją. Pozytywne nastawienie wpływa na efektywność nauki.

Dawkowanie wiedzy.

Nie można nauczyć się wszystkiego od razu. Dla dobrego zapamiętania i przyswojenia sobie wiedzy konieczne jest jej odpowiednie dawkowanie. Można to porównać do dawkowania lekarstwa. Duża liczba tabletek nie przyniesie efektu w postaci wyzdrowienia, a wręcz przeciwnie może poważnie zaszkodzić. Tak samo jest z wiedzą, należy ją odpowiednio do swoich możliwości dawkować. Dawka nie może być za duża, niekorzystnie jest także jeśli dawka przyswajanej wiedzy jest za mała.

sign direction right – wrong

Sprawdzone sposoby na efektywną nauką.

Jest kilka sprawdzonych sposobów na to, aby uczyć się efektywniej. Jedną z nich jest strategia pytań. Zadajemy sobie pytania, a następnie próbujemy na nie odpowiedzieć. Dobrym sposobem jest także łączenie posiadanych już informacji na dany temat z nową wiedzą. Skutecznym sposobem na naukę jest także pisanie streszczeń. Wiedza w mniejszej dawce jest łatwiejsza do przyswojenia. Wiele osób podczas nauki podkreśla, zaznacza najbardziej kluczowe fragmenty tekstu. To także dobry sposób na lepsze zapamiętywanie. Wprowadzenie do nauki elementów wielowątkowości korzystanie z różnych metod i źródeł to także jeden ze sposobów. Skuteczną formą nauki są także korepetycje. Teraz można z nich korzystać w każdym miejscu w dowolnym dla siebie czasie dzięki platformie Preply, która umożliwia korzystanie z korepetycji online poprzez znany powszechnie komunikator Skype. Dobry korepetytor będzie potrafił rozłożyć ilość wymaganego materiału w czasie i podzieli go na pojedyncze lekcje. Dowiedziono, że nauka rozłożona w czasie jest o wiele bardziej wydajna, od wkuwania w ostatnim momencie przed egzaminem. Przed ważnym egzaminem można jedynie powtórzyć sobie wcześniej poznane najważniejsze zagadnienia. Sposobów na naukę jest bardzo dużo i wybranie konkretnych zależy od indywidualnych cech. Każdy z nas ma swój indywidualny styl uczenia się.

Najważniejsze jest to, aby wiedzieć jaki styl jest dla nas najlepszy.

Można wyróżnić następujące typy osób uczących się: wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy. Wzrokowcy posiadają pamięć którą nazywamy fotograficzną. Uczą się poprzez to co zobaczą. Z kolei słuchowcy dla lepszego przyswojenia sobie wiedzy potrzebują materiałów które będą mogli usłyszeć. Wśród tego typu osób jest bardzo wiele z doskonalą pamięcią muzyczną. Natomiast kinestetycy najlepiej uczą się poprzez praktykę, oraz konkretne działanie.

Dla lepszej efektywności nauki niezwykle ważne jest środowisko w który nauka się odbywa.

Należy o nie jak najlepiej zadbać. Miejsce gdzie się uczymy ma być dobrze kojarzone, takie gdzie czujemy się dobrze. Efektywność w każdej dziedzinie życia wiąże się z wyznaczaniem sobie celów. Również w nauce chcąc osiągnąć spodziewane wyniki trzeba wcześniej wyznaczyć sobie cele. Główny cel dobrze jest podzielić na mniejsze cele i systematycznie je realizować. Codziennie warto mieć zaplanowaną porcje materiału jaki ma być opanowany. Nie należy zapominać o powtórkach i na nie też zaplanować sobie odpowiednią ilość czasu. Kolejna kwestią jest motywacja. Jest to jeden z najważniejszych czynników pozwalających na to, aby nauka była rzeczywiście efektywna. Motywacja dodaje odpowiedniej energii do całego procesu uczenia się. Większa motywacja oznacza większe zdolności do tego, aby się uczyć.

Z odpowiednim dawkowaniem wiedzy wiąże się systematyczność.

Codzienna odpowiednia dawka wiedzy da o wiele większy efekt jak wielogodzinne ślęczenie nad dużą porcją materiału do opanowania. Najlepsze to można zrobić dla swojej efektywnej nauki jest codzienne dawkowanie sobie małych porcji wiedzy. Nasz umysł najlepiej zapamiętuje to usłyszy, zobaczy na początku i na końcu. Poprzez codzienną systematyczną naukę umysł będzie miał takich pobudzających bodźców znacznie więcej. Uczenie się poprzez małe dawki jest dużo łatwiejsze do zapamiętania. Poprzez systematyczność wzrasta także motywacja i poziom zadowolenia z efektów swojej nauki. Skuteczna nauka nie lubi monotonii i nudy, warto więc wzbogać ją dodatkowymi elementami i korzystać z różnych form i metod nauki. Można uczyć się poprzez oglądanie filmów w języku którego się uczymy, konwersacje na Skype, słuchanie muzyki, czytanie. Ważne, aby dodatkowe elementy były ciekawe i interesujące. Różnorodność form nauki wpływa w znacznym stopniu na jej efektywność. Można korzystać z różnych niestandardowych pomysłów na to, aby bardziej urozmaić naukę. Podsumowując można powiedzieć, że na  efektywną naukę mają wpływ takie czynniki jak systematyczność, zdyscyplinowanie, motywacja, odpowiednie dawkowanie wiedzy, poziom zadowolenia z siebie, umiejętność planowania i wyznaczania sobie celów.

Uczysz się języka? Ciekawych i praktycznych korepetycji z języka niemieckiego w Łodzi udziela Preply.