Planujesz ocieplić dom? Sprawdź, jakie rozwiązania są najlepsze

1034

Czasem, nawet mimo sprawnego i efektywnego systemu ogrzewania, w naszym domu panuje chłód. Ciepło „ucieka” z budynku, a my czujemy dyskomfort i regularny wzrost kosztów ogrzewania. Warto w takiej sytuacji rozważyć kwestię ocieplenia domu, a dokładnie jego zewnętrznych ścian.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie ekipy remontowo – budowlanej, choć samodzielne wykonanie prac także wchodzi w grę. Zawsze jednak po naszej stronie leży wybór materiału, który posłuży do ocieplenia domu. Jakie rozwiązania są dostępne na rynku?

Po pierwsze zastanów się, czego potrzebujesz

Wybór metody ocieplenia zależy od kilku zasadniczych czynników. Zastanówmy się, na czym nam naprawdę zależy, jakie materiały preferujemy i jaki jest techniczny stan faktyczny naszego domu. Zanim przystąpimy do działań, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  1. Jakie są nasze preferencje w zakresie metod termoizolacji.
  2. Jaką powierzchnię zamierzamy ocieplać?
  3. Jaki jest wiek i stan ocieplanego budynku, oraz z jakiego materiału został wybudowany.
  4. Jakim budżetem dysponujemy?

Gdy już poznasz odpowiedzi na powyższe pytania, możesz wybierać metodę termoizolacji, zgodą ze swoimi preferencjami oraz panującymi warunkami i ograniczeniami, jakie ewentualnie istnieją.

Rozwiązania standardowe – wełna mineralna i styropian

  1. Wełna mineralna i styropian to najpopularniejsze materiały stosowane w termoizolacji budynków. Jakie są ich wady i zalety?
  2. Wełna mineralna wykazuje dużą izolacyjność termiczną, akustyczną oraz ogniową. Poza tym wełnę charakteryzuje paroprzepuszczalność, co oznacza, że tynk położony na tego rodzaju izolacji musi umożliwiać odparowywanie wilgoci z wełny. Wełna to produkt naturalny, ale i ciężki, szybko nasiąkający wodą. Wełną ociepla się ściany trójwarstwowe.
    Styropianem ocieplamy ściany dwuwarstwowe. Ten materiał jest lekki, łatwy w obróbce i nie wykazuje takich skłonności do nasiąkania, jak wełna. Przede wszystkim jednak, styropian jest rozwiązaniem tańszym.

Rozwiązania nowatorskie – polistyren ekstrudowany

Ten rodzaj materiału ociepleniowego wyróżnia się niską nasiąkliwością, stosunkowo wysoką twardością oraz wytrzymałością mechaniczną. Ze względu na posiadane właściwości i wysoką termoizolacyjność, polistyren wykorzystuje się także do ocieplania ścian piwnicznych i fundamentów. Materiał ten jest lekki, sztywny i łatwy w montażu. Niestety jego cena jest stosunkowo wysoka.

Rozwiązania nowoczesne i niestandardowe – włókna celulozowe i pianka poliuretanowa

Pianka i włókna to metody wciąż mniej popularne od wyżej wymienionych, lecz stale zyskujące na znaczeniu na rynku ociepleń budynków. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie to metody szybkie i łatwe w realizacji. Co je charakteryzuje?

Włókna celulozowe to materiał sypki, powstający z impregnowanej makulatury. Termoizolacja polega na wdmuchiwaniu włókien w pustki konstrukcyjne budynku. To dobry sposób na ocieplenie budynku, wysoko termoizolacyjny w kontakcie z wilgocią.

Z kolei pianka poliuretanowa to materiał o doskonałej wodoodporności i wysokiej termoizolacyjności. Materiał ten sprawdzi się w montażu na powierzchniach trudnodostępnych i skomplikowanych bryłach, doskonale uszczelniając i izolując także dachy, mury szczelinowe, posadzki i poddasze.

Działaj efektywnie i niestandardowo! Sprawdź najlepsze rozwiązania termoizolacyjne na http://www.cels.pl/