Jak zaawansowane technologie wpływają na nasze życie?

1028

Gdy mowa o nowoczesnych technologiach, zazwyczaj przed oczami stają komputery i elektronika osobista. Tymczasem termin ten dotyczy znacznie większej liczby dziedzin, włącznie z technologiami wpływającymi na… nasz sen.

Materace do łóżka można udoskonalić na wiele sposobów

Jak się okazuje, projektanci materaców nadal mają spore pole do działania zarówno gdy chodzi o modyfikowanie ich budowy, jak i o dobór materiałów. Przykładowo w ostatnich latach sporo eksperymentowano z liczbą sprężyn, jakie przypadały na każdy metr kwadratowy materaca. Początkowo niektórym producentom udało się ją podnieść do 250, z czasem jeszcze kilkukrotnie, tym samym pozwalając na znacznie lepsze dopasowanie powierzchni do ciała śpiącej osoby.

Lepszy komfort snu

Zmianom ulegały jednak i wykorzystane materiały. Obecnie większość przodujących producentów materacy próbuje coraz nowszych materiałów, które wpływają na wygodę snu. Ci najlepsi pilnują, by w ich ofercie znajdowały się propozycje dla osób o naprawdę różnorodnych potrzebach, na przykład mających problemy z kręgosłupem, cierpiących na niespokojny sen, czy tych o większej wadze, co doskonale widać chociaż przeglądając technologie stosowane przez wiodących producentów.

Jednym z najciekawszych przykładów jest proponowana przez firmę Tempur technologia High Mobility, powstała z myślą o osobach, które w trakcie snu często zmieniają swoją pozycję. Co istotne, w High Mobility wykorzystano kombinację materiałów umożliwiającą zachowanie stabilności, mimo jednoczesnego stałego dostosowywania się do nowej pozycji śpiącego.

Sprężyny mogą być wygodne

Wspomnieliśmy już o tym, że niektórzy producenci poszli w kierunku bardzo mocnego zwiększenia liczby wykorzystanych sprężyn. Tempur dla odmiany zamiast nad ich liczbą, popracował nad jakością, opracowując technologię Precision, dzięki której uzyskano materiał błyskawicznie reagujący na ruch śpiącej osoby.

Bardziej rześki sen

Wielu producentów konsekwentnie pracuje nie tylko nad tym, jak materace do łóżka dopasowują się do pozycji śpiących osób, ale i nad poprawą ich oddychalności i lepszym odprowadzaniem wilgoci w trakcie snu, widać to m.in. na przykładzie technologii Tempur Breeze. Jest to o tyle ważne, ze wpływa nie tylko na lepszą jakość snu, ale i na higienę samego materaca, zwłaszcza w cieplejszych pomieszczeniach oraz w lecie.