Podstawy obsługi komputerów i Internetu 55+

722

Trwa kolejna edycja kursu Podstawy obsługi komputerów i Internetu 55+. Zajęcia odbywają się w Sali Multimedialnej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Mościckiego 6.

Zajęcia są kierowane do osób, które nie miały możliwości zapoznania się z zasadami działania komputerów i korzystania z Internetu. Obowiązuje też kryterium wieku (55+), ponieważ nasze działania mają na celu zmniejszanie wykluczenia społecznego i informacyjnego w tej grupie wiekowej.

W trakcie cyklu spotkań zorganizowanych przez tomaszowską Bibliotekę, pracownicy jednostki chcą przede wszystkim przekazać podstawową wiedzę (praktyczną) niezbędną do samodzielnego korzystania z zasobów Internetu oraz obsługi komputerów. Starają się na zajęciach wprowadzać informacje stopniowo, a tempo nauki dostosować do wiedzy i umiejętności naszych „uczniów”. Celem zajęć jest przekazanie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej, tak aby uczestnicy zajęć potrafili samodzielnie sięgnąć po różnego rodzaju informacje z Internetu: przeczytać newsy, odnaleźć i sprawdzić rozkład jazdy BUS, MZK, PKS czy PKP, wysłać e-maila z załącznikiem, sprawdzić, skopiować i wydrukować potrzebną informację, skorzystać z pamięci przenośnej, podłączyć do komputera aparat fotograficzny czy telefon i „przerzucić” dane, sprawdzić ofertę książek w Miejskiej Bibliotece i jej filiach. W zajęciach uczestniczą zarówno osoby, które mają już niewielkie umiejętności obsługi komputerów, jak i takie które nigdy nie miały z nimi styczności.

Odbyło się już 11 dwugodzinnych spotkań. Do tej pory udało się zapoznać kursantów z podstawowymi zasadami pracy w dokumencie tekstowym, przedstawić sposoby korzystania z wyszukiwarek Internetowych, pokazać portale informacyjne ogólnopolskie i tomaszowskie oraz założyć pocztę Internetową.

Kursy komputerowe są prowadzone przez Miejską Bibliotekę Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim od 2011 roku i cieszą się niesłabnącą popularnością i zainteresowaniem. Kolejna edycja zajęć komputerowych przewidziana jest na jesień br.

Autor Urząd Miasta