Ceramika Paradyż podpisała deklarację poparcia dla organizacji wystawy EXPO 2022 w Łodzi

773

Rzeczpospolita Polska oraz miasto Łódź ubiega się o organizację wystawy EXPO 2022. Od 3 do 7 kwietnia delegaci Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) odwiedzają nasz kraj z misją ewaluacyjną, aby merytorycznie ocenić gotowość państwa i miasta do przygotowania przedsięwzięcia.

Deklaracja poparcia

 

5 kwietnia delegaci BIE wraz z Piotrem Glińskim, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyjechali pociągiem do Łodzi, gdzie zwiedzili dworzec, następnie pobliskie EC1,
w obrębie którego planowana jest budowa obiektów wystawowych. Ważnym punktem dnia był uroczysty bankiet w siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, mieszczącej się w zrewitalizowanej XIX-wiecznej Fabryce Grohmana. W uroczystości wzięli udział reprezentanci władz lokalnych, organizacji pozarządowych, środowiska kultury, nauki oraz biznesu, którzy wspólnie podpisali deklarację poparcia dla organizacji wystawy w Łodzi. Wśród zaproszonych nie mogło zabraknąć Ceramiki Paradyż, której przedstawiciel został poproszony o zabranie głosu podczas spotkania. – Jako firma odpowiedzialna społecznie, jesteśmy mocno związani z całym regionem i zawsze chętnie wspieramy wszelkie ważne i ciekawe inicjatywy. Za taką uważamy właśnie ubieganie się przez Polskę oraz miasto Łódź o prawa do organizacji międzynarodowej wystawy EXPO 2022 – powiedział podczas przemówienia Stanisław Tępiński, Współwłaściciel i Współzałożyciel Ceramiki Paradyż.

Temat: Rewitalizacja

Planowany temat wystawy w Łodzi to „City Re:Invented”, czyli rewitalizacja obszarów miejskich. Temat ma znaczenie dla całego świata, wpisuje się w trendy smart city, wysokiej jakości życia w miastach, traktuje o zrównoważonym transporcie, ekologicznych i przyjaznych ludziom rozwiązaniach oraz kulturze spędzania wolnego czasu. Organizatorzy przekonują, że EXPO 2022 będzie dla Polski okazją do podniesienia atrakcyjności turystycznej, szansą na modernizację infrastruktury i podzielenia się ze światem dorobkiem w zakresie rewitalizacji. – Rewitalizacja miast, to nie tylko odnowa przestrzeni i budynków, ale także odnowa całego sposobu myślenia. Jako naród możemy być dumni z tego, jak po trudnych doświadczeniach historycznych zmienia się nasza rzeczywistość i otoczenie – podkreślał Stanisław Tępiński podczas spotkania z delegatami. – Dlatego też Polska, a szczególnie Łódź, która ma możliwość zorganizowania wystawy w samym sercu miasta, stanowi unikalny na skalę światową obszar rewitalizacyjny i jest idealnym, naturalnym kandydatem do organizacji wystawy EXPO 2022. Wybór Łodzi będzie także niepowtarzalną okazją dla promocji miasta, regionu i nas przedsiębiorców – dodał.

Pierwsza tego typu wystawa w Europie Środkowo-Wschodniej

Oprócz Łodzi, o miano gospodarza EXPO 2022, walczy Buenos Aires w Argentynie oraz Minneapolis w Stanach Zjednoczonych. O tym, które z trzech kandydujących miast zostanie gospodarzem wystawy, zdecydują wyniki głosowania 168 państw zrzeszonych w BIE. Zgromadzenie Ogólne przedstawi zwycięzcę w listopadzie tego roku w Paryżu. EXPO w Łodzi byłoby pierwszą tego typu wystawą w Europie Środkowo-Wschodniej. Planowany termin wydarzenia w Łodzi to 15 czerwca – 15 września 2022 roku. Polscy organizatorzy szacują, że w EXPO będzie uczestniczyć 105 państw, a teren Wystawy odwiedzi ponad 8 milionów ludzi, w tym niemal milion zwiedzających z zagranicy.