Akcja wakacyjna „Ziemskie cuda i cudeńka” w filii DOK

695

Zamieszczamy poniżej relację oraz fotografie z realizacji akcji wakacyjnej zorganizowanej w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, filii Dzielnicowy Ośrodek Kultury.I dzień  – ,,W poszukiwaniu źródeł, czyli spotkanie międzypokoleniowe za Pilicą” – działania integrujące najmłodszych z seniorami zorganizowane w ramach projektu „Tomaszów Mazowiecki – kocham, lubię, szanuję”. Centralnym punktem wydarzenia była lekcja historii przed drewnianym kościółkiem św. Marcina z połowy XVIII wieku. Na dzieci czekała też degustacja pn. „Smaki babcinej kuchni”. Panie z Klubu Seniora DOK zaprezentowały przepisy na weki, soki, słodkości bez użycia czekolady. Chłopcy i dziewczęta poznali także gry i zabawy babć i dziadków. Pokaz z zakresu pierwszej pomocy przeprowadziła Grupa Medyczna OSP Białobrzegi, odbyło sie także spotkanie z prezeską OSP Białobrzegi na temat zasad bezpiecznego wypoczynku w okresie wakacji.

II dzień – wycieczka do Kielc i Krajna: zwiedzanie jaskiń w kieleckim rezerwacie Kadzielnia, zajęcia edukacyjne w Geoparku Kielce. Podczas lekcji muzealnej w Galerii Ziemi dzieci poznały historie geologiczną obszaru Gór Świętokrzyskich, odbyły „podróż do wnętrza ziemi” kapsułą 5D, a w trakcie warsztatów praktycznych szlifowały fragmenty skały sprzed milionów lat. „Sabat Krajno” był kolejnym przystankiem na mapie „ziemskich cudów”. W „Alei Miniatur” uczestnicy odwiedzili wszystkie kontynenty z ich najbardziej charakterystycznymi miejscami i budowlami. Dodatkowych atrakcji i emocji dostarczyły seanse w kinie 6D.

III dzień – pod hasłem „miedzy nami owadami” – gry i zabawy integracyjne nawiązywały do poezji i prozy „z owadami w roli głównej”. Podczas warsztatów ceramiki dzieci lepiły biedroneczki, odbył się także konkurs na najmniejszego, ceramicznego żuczka. W trakcie wyprawy, spaceru na białobrzeską „Księżą górę”, dzieci słuchały dźwięków natury, miały okazję zobaczyć pracę pszczelarza przy pasiece, obserwowały także mrówki budujące komory w ziemi. Zwracały również uwagę na zagrożenie dla natury, jakim są pozostawianie w lesie śmieci i podkreślały fakt, że natura jest bogactwem, względem którego trzeba wykazywać szczególną troskę i dbałość.

IV dzień – „Kolorowa Lokomotywa – Na zielonym szlaku 2017 – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego – wyjazd do Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Uczestnicy zwiedzili i podziwiali poszczególne działy tematyczne i kolekcje roślinne np.: alpinarium, arboretum, ogród japoński, spacerowali szlakiem ogrodowych skrzatów ścieżką „ogrodu cienia”, oglądali nietypowe zegary słoneczne. Drugą część pobytu spędzili w „ogrodowym” mini skansenie, zwiedzając starą zagrodę wraz z przydomowymi ogródkami z tradycyjnymi wiejskimi roślinami oraz na warsztatach, podczas których wykonywali kwiaty z bibuły.

V dzień – po Kolorowej Lokomotywie przyszła „Kolej” na Reymonta. Zainspirowani akcją powieści „Chłopi”, uczestnicy podróżowali w czasie do polskiej wsi u schyłku XIX wieku, doskonale się przy tym bawiąc. Zajęcia interdyscyplinarne pn. „Tęczowe pasiaki” rozpoczęła lekcja języka polskiego pt. „Wieś oczami Reymonta”. Uczestnicy spotkania dzięki zaproszonym artystom (Roman Wojciechowski i Mirosław Zieliński) przekonali się, że muzykowanie i śpiew zawsze towarzyszyły rodzinnym uroczystościom. Dzieci wysłuchały także informacji o lecznictwie ludowym na bazie ziół oraz wykonały zainspirowanie ziemią łowicką małe dzieła sztuki. Wiele radości dostarczyły również dzieciom gry i zabawy animowane przez Klub Seniora działający w filii DOK.

VI dzień – wycieczka do „Grot Nagórzyckich”- zwiedzanie tej dawnej kopalni. Oprócz oglądania trasy i eksponatów dzieci wysłuchały opowieści przewodnika o historii grot. Najmłodsi spotkali też zbója Madeja z legendy przekazywanej z ust do ust przez pokolenia nagórzyczan i tomaszowian. Sami mieli okazję wcielić się w poszukiwaczy skarbów i odnaleźć ukryte przez zbója minerały. Uczestnicy wykonali także unikatową biżuterię z kamieni szlachetnych oraz rysunki, używając kolorowego piasku pt. „Wejście do Grot Nagórzyckich”. Technika ta nawiązywała do wydobywanego przed laty w tym miejscu piasku kwarcowego. Wszyscy, którzy wzięli udział w spotkaniu pn. ,,Czas w piasku zaklęty” w ramach projektu „Tomaszów Mazowiecki – kocham, lubię, szanuję,” przekonali się, że „Groty Nagórzyckie” są niemym świadkiem geologicznych przemian i ludzkich losów. W drodze powrotnej dzieci odwiedziły także Skansen Rzeki Pilicy. Dla niektórych uczestników była to pierwsza wizyta w tym turystycznym obiekcie.

VII dzień – kontynuując przygodę poznawania lokalnej historii i zabytków uczestnicy akcji wakacyjnej udali się do Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego. W pierwszej części spotkania zwiedzili wstawy działu etnograficznego, co było uzupełnieniem zajęć interdyscyplinarnych „Tęczowe pasiaki” w ramach projektu „Kolej” na Reymonta i dalszym zgłębianiem wiedzy na temat życia mieszkańców wsi z przełomu XIX i XX wieku (codziennych zajęć, zwyczajów i obrzędów). W drugiej części, w otoczeniu wystawy “Czy pocztówki, zdjęcia… mogą kłamać? Tomaszów w latach 20 – 30 XX w.”, dzieci wysłuchały wykładu na temat historii naszego miasta oraz najważniejszych jego zabytków. Na podstawie uzyskanych informacji rozwiązywały rebusy i zagadki a także budowały makietę centrum dawnego Tomaszowa. Po muzealnej lekcji historii grupa pomaszerowała na kręgielnię, gdzie odbyły się rozgrywki w kręgle.

VIII dzień – 8:00-16:00 – kolejna podróż z „KOLOROWĄ LOKOMOTYWĄ – na zielonym szlaku 2017”, w ramach projektu ekologiczno-artystycznego Łódzkiego Domu Kultury. Celem wyprawy był Załęczański Park Krajobrazowy. W tym niezwykłym i pełnym tajemnic miejscu odbyła sie gra terenowa „Tropami przyrody”, podczas której, wg przygotowanych wcześniej wskazówek, na ok. 3 km odcinku, dzieci wykonywały szereg zadań. Po tej malowniczej, przyrodniczej trasie prowadziły dwie panie z Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, które po drodze przekazywały bardzo ciekawe informacje na temat fauny, flory i geologii tego miejsca, uzupełniając tym samym zadania gry terenowej. Szlak gry prowadził od miejscowości Bobrowniki, trasą obok pięknego pomnika przyrody „Żabi staw”, do urokliwego zakątka nad Wartą w pobliżu „Rezerwatu Węże”, gdzie odbyła się druga, artystyczna część programu wycieczki. Dzieci, podzielone na trzy grypy; fotograficzną, tkacką i malarską pod kierunkiem pracowników ŁDK miały do wykonania zadania. Grupa fotograficzna poznała podstawy obsługi aparatu fotograficznego, zasady wykonywania zdjęć portretowych w ruchu oraz miała okazję zatrzymania w kadrze elementów przyrody poprzez poznawanie techniki „fotografii makro”. Grupa tkacka, na przygotowanych krosnach tworzyła mini gobeliny, z wykorzystaniem materiałów naturalnych np. roślin, a malarska miała zadanie wykonania pracy plastycznej na płótnie, na podstawie losowo wybranego opisu np. zwierzęcia, ptaka, płaza. Powstały piękne prace, które uczestnicy mogą zgłosić do konkursów w ramach projektu „Kolorowa Lokomotywa”.

IX dzień – upłynął pod hasłem rekreacji przy grach i zabawach ruchowych oraz relaksacyjnych. Po ekspresyjnej i dynamicznej zabawie z tańcem i muzyką dzieci miały okazję uczestniczyć w sesji relaksacyjnej wg Schulza oraz w ćwiczeniach z „zaczarowanym dywanem”. Poprzez udział w konkurencjach bieżnych (sztafeta) wszyscy uczestnicy uzyskali umiejętności organizowania zabaw na swoim podwórku.

X dzień – ostatni dzień akcji wakacyjnej upłynął pod znakiem wspaniałych smaków i zapachów. Uczestnicy gościli w Akademii Ciastka w Twardej. Dzieci z zapałem formowały ciasteczka, które następnie po upieczeniu ozdobiły kolorowym lukrem i groszkami. Każdy mógł zabrać do domu wykonane przez siebie „ciasteczkowe cuda”. Drugą część pobytu spędzili na zabawie w kolorowym, pełnym klocków, piłeczek i poduch „ małpim gaju”.

Do zobaczenia w roku przyszłym!

Autor DOK