40. Łódzkie Spotkania Teatralne

749

W ramach 40. Łódzkich Spotkań Teatralnych „Teatr ponad podziałami”, organizowanych przez Łódzki Dom Kultury, w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, filii „Tkacz” przy ul. Niebrowskiej 50, zostaną zaprezentowane dwa spektakle:

18.11.2017 r. (sobota) godz. 18 – spektakl „Z/ŁĄCZENI”; wyk. Ewelina Ciszewska (Teatr Sztuk), Michał Ratajski (Teatr Tańca KIJO), Marcin Garncarek (Dźwięk-Bud) i Andrzej Hejne (Las Rzeczy, Kormorany).

„Działanie artystyczne, które z jednej strony uwypukla indywidualne i niepowtarzalne światy artystyczne każdego z wykonawców, z drugiej zaś jest emanacją wspólnotowego teatralnego doświadczenia. Wzajemny wpływ i owo (z)łączenie widoczne jest na wielu poziomach. Po zaskakująco głośnym i przenikliwym muzycznym intro rytm przedstawienie niejako spowalnia i widz może pozwolić sobie na kontemplowanie pięknych wizualnie obrazów, w których wyraźnie zaznaczają się dwie odrębne przestrzenie – jego i jej (Ciszewska, Ratajski). On wyłania się gdzieś z góry, ona wydobywa z głębi. Ich spotkanie to starcie dwóch przeciwnych energii, pierwiastka żeńskiego i męskiego, rezonujących ze sobą odmiennych natur i usposobień. Pozostając w oddaleniu dążą do kontaktu i bliskości, zbliżając się do siebie trwają osobno…”

Bezpośrednio przed spektaklem od godz. 17.30 organizatorzy zapraszają do udziału w Forum „Teatr ponad podziałami”.

19.11.2017 r. (niedziela) godz. 18 – spektakl „S.A.L.I.G.I.A” w wyk. Teatru Trzcina z Tomaszowa Mazowieckiego.

„Superbia – pycha, Avaritia – chciwość, Luxuria – nieczystość, Invidia – zazdrość, Gula – obżarstwo, Ira – gniew, Acedia – gnuśność. SALIGIA to próba przyjrzenia się człowiekowi. Siedem grzechów głównych staje się pretekstem do obnażenia natury ludzkiej, odkrycia tego, co drzemie pod skórą każdego z nas nawet w momencie przekraczania cienkiej granicy między życiem, a śmiercią. Pojawiający się symbol jabłka może oznaczać życie, szczęście, ludzką wrażliwość, sensualność, ale jednocześnie bogactwo, władzę, czy nieśmiertelność. Tygiel wierzeń, czy bezwiary finalizuje obraz białego pawia dla jednych nadzieja zmartwychwstania dla innych droga reinkarnacji, a jeszcze innych nieznaczącego ptaka w poczuciu, że „życie” to tylko tu i teraz.”

Bezpośrednio po spektaklach zaplanowana jest dyskusja artystów z publicznością.

Nieodpłatne wejściówki do odbioru w MCK, pl. Kościuszki 18; filii „Tkacz”, ul. Niebrowska 50 lub bezpośrednio przed spektaklami. Serdecznie zapraszamy!

Źródło: MCK