Jak prawidłowo dobrać olej silnikowy do samochodu?

962

Od prawidłowego doboru oleju silnikowego zależy prawidłowa praca samochodu, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na tę kwestię. Jeśli brak jest wiedzy jaki olej sprawdzi się w przypadku diesla a jaki przy silniku benzynowym, warto poradzić się doświadczonego mechanika.

Szeroki wybór olejów samochodowych

W zależności od potrzeb na rynku można nabyć różne rodzaje olejów silnikowych. Warto jednak przed zakupem skorzystać z oznaczeń i sprawdzić, czy faktycznie sprawdzi się do danego rodzaju silnika. Można wybrać:

 1. oleje syntetyczne
 2. oleje półsyntetyczne
 3. oleje mineralne

Syntetyczne oleje silnikowe

Wybierając olej silnikowy syntetyczny, należy zwrócić uwagę nie tylko na producenta i cenę, lecz również jakie dodatki posiada, Wbrew pozorom są bardzo ważne, bo dzięki nim olej skutecznie zabezpiecza metalowe elementy przed zużyciem się. Wybór syntetycznego oleju z dodatkiem odpowiedniego modyfikatora tarcia na pewno przyniesie oczekiwane rezultaty.

Do jakich silników syntetyk?

Dobry jakościowo olej syntetyczny idealnie sprawdzi się do:

 1. silników o wysokich parametrach
 2. silników z katalizatorem
 3. silników z turbodoładowaniem
 4. silników posiadających bezpośredni wtrysk nowej generacji

Warto pamiętać, że dobierając najlepszy olej, można oszczędzić paliwo, gdyż zredukuje on tarcie. Oleje syntetyczne, idealnie sprawdzą się też w trudnych warunkach, a moc pojazdu będzie zwiększona. Przy wyborze odpowiedniego oleju, z pomocą przyjdzie https://www.petrostar.pl/oleje/oleje-samochodowe, gdzie oferowane są tylko najlepsze jakościowo oleje przystosowane pod każdy rodzaj samochodu.

Oleje do samochodów sportowych

Wybierając olej, warto zwrócić uwagę, do jakiego typu samochodu ma być zastosowany, bo niektóre pojazdy wymagają zastosowania najlepszych, a zarazem profesjonalnych olejów jak na przykład samochody sportowe, w których moc i wydajność silnika mają kluczowe znaczenia. Wybór wśród olejów do sportowych aut jest duży, warto jednak wziąć pod uwagę
jakie dodatki uszlachetniające zawiera, bo dzięki nim będzie można uzyskać najwyższe osiągi.

Najlepsze oleje dają najlepsze efekty

Licząc na prawidłową ochronę silnika, a także jego niezawodność i pracę w każdych warunkach, warto wybierać tylko te produkty, które są rekomendowane przez profesjonalnych mechaników. Najlepszy jakościowo olej powinien:

 1. skutecznie chronić metalowe elementy silnika przed zużyciem się, poprzez zmniejszenie tarcia
 2. pozwalać na otrzymanie najwyższych osiągów zarówno przy wysokich obrotach, jak i temperaturze
 3. powinien posiadać uszlachetniające dodatki, które zapobiegną powstawaniu osadów wewnątrz silnika, a także ochroni przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w paliwie
 4. posiadać odpowiednią wytrzymałość

Czynniki, którymi warto kierować się, przy doborze oleju jest wiele, dlatego lepiej skorzystać z pomocy fachowca, niż narażać się na niepotrzebne konsekwencje, bo niestety olej, który będzie idealny do diesla, nie sprawdzi się w przypadku benzynowych samochodów.