Rewelacyjne, rekordowe, historyczne Mistrzostwa Polski U-18 dla kręglarzy Pilicy

655

Kręglarze Pilicy zdominowali Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w kręglarstwie w Tucholi, które odbyły się 6 – 8 kwietnia 2018r. Tomaszowscy zawodnicy którzy zdobyli aż 9 medali, z czego 6 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy. Jest to występ historyczny, takiego urodzaju medali na jednych mistrzostwach Polski jeszcze nie było.

Z dużą przewagą klub wygrał klasyfikację medalową klubów przed BOSiR-em Brzesko (5 medali), Polonią 1912 Leszno (4) i Dziewiątką-Amica Wronki (4). Jako jedyny klub reprezentujący województwo łódzkie ma 2 miejsce w klasyfikacji medalowej województw, za woj. wielkopolskim (12) i przed małopolskim (5), a trzeba dodać, że na wielkopolskie składa się dorobek aż 5 klubów.

Pilica wygrała również klasyfikację punktową klubów (punkty Ministerstwa Sportu) zdobywając ich 77,5 przed Amicą Wronki 47 i BOSiR-em Brzesko 34,5 oraz zajęła 2 miejsce w klasyfikacji punktowej województw za wielkopolskim 125 i przed małopolskim 34,5.

Już w pierwszym dniu zawodów, który był startem drużynowym, par oraz eliminacjami indywidualnymi, Pilica wywalczyła 4 medale: 3 złote i jeden srebrny. Złoto przypadło drużynie juniorek(Julia Sidło, Joanna Pawłowska, Angelika Wojtaszek, Daria Zdulska) , drużynie juniorów(Mateusz Goździk, Szymon Kosz, Filip Skalski, Dawid Adamski) oraz parze juniorek(Sidło, Pawłowska), a srbro parze juniorów(Goździk, Kosz) . Ponadto następna para juniorek(Wojtaszek, Zdulska) zajęła 4 miejsce a para juniorów(Adamski, Skalski)5.  Mamy więc najlepsze drużyny w kraju, zarówno damską jak i męską.

Wszystkie juniorki zakwalifikowały się do finału (w tym Sidło na 1, a Wojtaszek na 3 miejscu) oraz prawie wszyscy juniorzy(Goździk na 3 miejscu).Reprezentację Pilicy stanowiło 5 juniorek i 6 juniorów. Dziesięcioro zakwalifikowało się do finału.
W drugim dniu mistrzostw rozgrywana była konkurencja  tandemów mieszanych (popularnie zwanych mixtami), w których startowały 3 tandemy Pilicy. Po bardzo zaciętej walce nasz najmocniejszy mixt (Joanna Pawłowska i Szymon Kosz) wywalczył kolejny złoty medal dla Pilicy. Jest on bardzo cenny szczególnie dla Asi, która złoto w tandemie wywalczyła przez trzy lata z rzędu. Kolejny nasz tandem (Zdulska,Adamski) uplasował się na 8 miejscu, a (Katarzyna Paduszyńska, Dominik Cyniak) na 11.
Po tandemach rozpoczęła się konkurencja sprintów. Są to pojedynki jeden na jeden rozgrywane system pucharowym, przegrany odpada z turnieju. Niestety cała trójka naszych juniorów przegrała swoje pierwsze pojedynki już w pierwszym starcie, żegnając się z turniejem i to była jedyna konkurencja w której na podium nie było zawodników Pilicy.

Rewelacyjnie spisały się za to trzy nasze juniorki, Katarzyna Paduszyńska, Angelika Wojtaszek i Julia Sidło. Dziewczyny przedzierając się przez sito eliminacyjne, doprowadziły do tego, że na cztery finalistki walczące o medale aż 3 były z Pilicy. Walka do samego końca była bardzo emocjonująca, Julia Sidło tylko jednym kręglem przegrała złoto i to w rzutach zwycięstwa z Angeliką Ciszewską z Polonii 1912 Leszno, brązowy medal wywalczyła Angelika Wojtaszek wygrywając pojedynek z Katarzyną Paduszyńską, która zajęła 4 miejsce.

W niedzielę rozgrywany był finał indywidualny juniorek i juniorów.

Pierwszą wisienkę na torcie położyła Julia Sidło, która dopiero przedostatnim rzutem strącając 9 wydarła złoty medal Nikoli Dudziak z Polonii 1912 Leszno.

Drugą wisienkę położył Mateusz Goździk, który po ciężkiej, ale równej walce atakując z 3 pozycji również wywalczył złoto. Mamy więc indywidualnie najlepszych zawodników w Polsce. Multimedalistką została Julia Sidło zdobywając medal w każdej konkurencji w jakiej startowała, a było to złoto w drużynie, złoto w parze, srebro w sprincie i złoto indywidualnie, robiąc sobie prezent na 18 urodziny, które obchodziła w piątek. Julka i Mateusz jako mistrzowie Polski będą nas reprezentować na Pucharze Świata U-18 w Cluj w Rumunii, który odbędzie się w maju. Jest to przywilej tylko dla mistrzyni i mistrza Polski. Przypieczętowali oni sobie również start w Mistrzostwach Świata U-23, które odbędą się zaraz po Pucharze Świata U-18 na tym samym obiekcie.

Miejsca naszych zawodników:

Indywidualnie juniorki: Sidło 1, Wojtaszek 7, Pawłowska 11, Paduszyńska 15, Zdulska 20.

Indywidualnie juniorzy: Goździk 1, Kosz 6, Adamski 11, Skalski 13, Cyniak 15, Igor Sowik 32.

Pary juniorek: Sidło-Pawłowska 1, Wojtaszek-Zdulska 4.

Pary juniorów: Goździk-Kosz2, Skalski-Adamski 5, Cyniak-Sowik 12.

Tandemy mieszane: Pawłowska-Kosz 1, Zdulska-Adamski 8, Paduszyńska-Cyniak 11.

Sprint juniorek: Sidło 2, Wojtaszek 3, Paduszyńska 4.

Sprint juniorów: Gożdzik 11, Skalski 15, Sowik 17

Serdeczne gratulacje oraz podziękowania za moc emocji wszystkim zawodnikom składa trener.