Dlaczego taksówki obowiązuje wyższe ubezpieczenie

280

Praca taksówkarza niesie ze sobą wiele korzyści, ale równocześnie, z punktu widzenia ubezpieczyciela, takie auto wycenia się drożej, niż samochód prywatny. Jakie są powody, skoro taxi jest takim samym samochodem osobowym, jak każdy inny?

Przebieg

Taksówkarz przejedzie dużo, dużo więcej, niż przeciętny Kowalski dojeżdżający codziennie do pracy i odwożący dzieci do szkoły. Prawdopodobnie, jedynymi zawodami, jakie można porównać do ilości przebytych kilometrów, są handlowcy, którzy codziennie muszą odwiedzać starych i szukać nowych klientów. Kierowcy tirów z kolei przejadą jeszcze więcej kilometrów.

I te przebiegi, z punktu widzenia ubezpieczyciela, są nieopłacalne w standardowych stawkach AC. Samochód, który robi wiele kilometrów dziennie, szybciej się zużywa, ma większe prawdopodobieństwo wzięcia udziały w wypadku drogowym. To sprawia, że ceny windują się w górę.

Reputacja na drodze

Niestety, na wszystkich tych taksówkarzy, którzy zawsze jeżdżą przepisowo, przypada kilku tych, którzy na drodze przyprawiają o stany przedzawałowe pozostałych kierowców. Wymuszanie pierwszeństwa, przekraczanie prędkości, jazda na pamięć – można by wymieniać bardzo długo.

I jak to w życiu bywa, mniejszość psuje opinię większości, a ubezpieczyciele zawsze więcej żądają od grup, które mogą stwarzać na drodze wyższe ryzyko. Dotyczy się to, zarówno świeżo upieczonych, młodych i butnych kierowców, jak i taksówkarzy.

Wielkość miasta

Choć może wydawać się to dziwne – wysokość ubezpieczenia będzie zależna od tego,
w jakim mieście pracuje taksówkarz. W Krakowie, czy Warszawie, będą to kwoty dużo wyższe, niż w małych miejscowościach. Jest to spowodowane różnicą w natężeniu ruchu.
W wielkim mieście łatwiej o wypadki niż w małej miejscowości.

Jak szukać dobrego ubezpieczenia?

Przede wszystkim, należy mieć świadomość, że AC dla taksówkarza będzie musiało być zakupione osobno w firmach ubezpieczeniowych. To ile będzie wynosić, zależy od firmy, dlatego dobrze jest zrobić rozeznanie, zaczynając od tych sprawdzonych i polecanych, jak Taxi Insurer (https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-insurance/).

Ubezpieczenie taksówki nie powinno jednak obejmować tylko takich standardowych rzeczy jak zwykłego prywatnego samochodu. Powinniśmy się zabezpieczyć również pod względem osób, które przewozimy. W razie wypadku drogowego może być przecież poszkodowany również pasażer, co bez odpowiedniego ubezpieczenia, może pociągnąć za sobą problemy.

Warto również ubezpieczyć się od szkód, które mogą wyrządzić sami pasażerowie. W końcu odwożeni są w do domów w przeróżnym stanie i taksówkarze nie jedno już oglądali. Dobrym pomysłem jest także zabezpieczenie się w ten sposób przed kradzieżami.