Rekonstruktorzy przenieśli tomaszowian w czasie

200

Autor: Urząd Miasta

Kilkaset osób obejrzało widowisko historyczne upamiętniające bitwę o Tomaszów Mazowiecki, które odbyło się w niedzielę, 8 grudnia w Skansenie Rzeki Pilicy. Rekonstruktorzy przypomnieli wydarzenia, jakie rozegrały się nad Pilicą prawie 75 lat temu.

Żołnierze w strojach z epoki, widowiskowe akcje i efekty pirotechniczne – to wszystko sprawiło, że przygotowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” oraz ich przyjaciół z Kielc i ze Śląska widowisko miało tłum widzów. Obejrzeli je nie tylko tomaszowianie, ale także turyści z różnych części Polski. Przy okazji poznali część wojennej historii naszego miasta. Sytuację na froncie w 1945 roku na linii Pilicy oraz walk o Tomaszów Mazowiecki przybliżył wszystkim narrator.

Po zakończeniu inscenizacji chętni mogli przejść na „pole bitwy”, porozmawiać z rekonstruktorami i obejrzeć ich wyposażenie wojskowe. Niezmiennym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się łuski pozostałe po wystrzałach. Na zmarzniętych czekała pyszna grochówka i bigos.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa poświęcona tomaszowskim Żołnierzom Wyklętym, a także prelekcja pt. „Tomaszów i tomaszowianie wobec nowej rzeczywistości ‒ 1945 r.”, w której przedstawiona została sytuacja, w jakiej znalazł się Tomaszów Mazowiecki po wkroczeniu do miasta wojsk sowieckich.