Polecamy: Na rauszu

737

Ten eksperyment to jazda bez trzymanki! „Na rauszu” opowiada historię grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka alkoholu pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować.

Nie przewidują jednak skutków, jakie pociągnie za sobą długotrwałe utrzymywanie stałego poziomu promili we krwi – przez cały dzień, również w pracy…

NAJWAŻNIEJSZE NAGRODY I NOMINACJE

• OSCAR dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego

BAFTA dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego

CEZAR dla Najlepszego Filmu Zagranicznego

Europejskie Nagrody Filmowe

– Najlepszy Film,

– Najlepszy Reżyser (Thomas Vinterberg),

– Najlepszy Aktor (Mads Mikkelsen),

– Najlepszy Scenariusz (Thomas Vinterberg i Thomas Lindholm)

• 2 nominacje do OSCARA w kategoriach – Najlepszy Film Międzynarodowy i Najlepszy Reżyser (Thomas Vinterberg),

• Nominacja do Złotego Globu w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny

• MFF Cannes 2020 – oficjalna selekcja

• MFF Toronto 2020 – oficjalna selekcja

• MFF San Sebastian 2020 – oficjalna selekcja

• MFF San Sebastian 2020 – Nagroda dla Najlepszego Aktora dla Madsa Mikkelsena, Thomasa Bo Larsena, Magnusa Millanga i Larsa Ranthe

• Nominacja do LUX Audience Award

OD REŻYSERA:

„Nigdy nie piję przed śniadaniem” – to cytat z Churchilla, który pomógł pokonać Niemców i wygrać drugą wojnę światową, będąc nieustannie pod wpływem alkoholu.

Inni wielcy pijacy, artyści i pisarze, tacy jak Czajkowski czy Hemingway, znajdowali w alkoholu odwagę i inspirację. Po pierwszych łykach wszyscy czujemy, że łatwiej prowadzi nam się rozmowę, pomieszczenie wydaje się większe, a problemy znacznie mniejsze.

W tym filmie chcemy zbadać i wznieść toast na cześć tego, jak alkohol daje ludziom wolność. Film zainspirowany jest teoriami norweskiego psychologa Finna Skårderuda, że człowiek rodzi się z za niskim o pół promila poziomem alkoholu we krwi.

Chcemy, by był to rodzaj hołdu dla alkoholu, ale oczywiste jest też, że ma to być obraz pełen niuansów. W naszym badaniu istoty działania alkoholu jest również świadomość, że ludzie umierają i pogrążają się przez nadmierne picie. Funkcjonowanie z alkoholem jednocześnie nas ożywia, ale też zabija.

W tej historii poznajemy czterech miłych mężczyzn w średnim wieku. Żyją w świecie, który wszyscy dobrze znamy – przepełnionym nudą i przeciętnością, w którym człowiek czuje się pogrążony w monotonii, zagubiony w przyzwyczajeniach, przytłoczony. Jednocześnie bohaterowie mają świadomość, że zbliża się śmierć. Przekroczyli półmetek przeciętnego okresu życia. Wolność młodości, zauroczenia i beztroska powoli stają się odległymi wspomnieniami. Mężczyźni postanawiają wziąć udział w eksperymencie polegającym na systematycznym spożywaniu alkoholu. Początkowo wdrażają swój pomysł w życie w związku z pracą w szkole średniej, gdzie są nauczycielami.

Film jest osadzony w prawdziwym świecie – w zupełnie nagiej, dosadnej, a czasem improwizowanej intymności – jak w „Wojnie” Tobiasa Lindholma, „Festen” niżej podpisanego czy „Mężach” Cassavetesa. Chwile rozgrywają się naturalnie, pozwalając kamerze obserwować, a nie narzucać.

Film humorystycznie, a w oczach niektórych zapewne też skandaliczne, przedstawia poważny temat. „Na rauszu” to wielopłaszczyznowa historia, która jednocześnie prowokuje i bawi, skłania do myślenia, płaczu i śmiechu. Mam nadzieję, że prowokuje również do głębszych przemyśleń, a także zachęca do dyskusji widzów żyjących w świecie, który z pozoru w coraz większym stopniu zdominowany jest przez purytańską retorykę, choć rzeczywistość wygląda tak, że ludzie piją naprawdę dużo alkoholu, i to już w młodym wieku.

„Na rauszu” to hołd dla życia. To sposób odzyskania irracjonalnej mądrości, odrzucającej przepełniony lękami zdrowy rozsądek i pozwalającej dojrzeć czystą przyjemność wynikającą z apetytu na życie. Chociaż konsekwencje często bywają śmiertelne.

Thomas Vinterberg

THOMAS VINTERBERG – BIOGRAFIA

Jeden z najważniejszych i najbardziej cenionych na całym świecie duńskich reżyserów, zdobywca licznych nagród. Jednym z jego najnowszych dzieł jest zrealizowana z wielkim rozmachem międzynarodowa produkcja „Kursk” (2019), opowiadająca o tragedii rosyjskiego okrętu podwodnego w 2000 roku. Kolejny niedawny sukces filmowy, „Komuna” (2016), znalazł się w konkursie głównym MFF w Berlinie, a Trine Dyrholm za rolę w nim została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszej aktorki. W 2012 roku Thomas Vinterberg zdobył światowe uznanie za nominowany do Oscara i Złotego Globu dramat „Polowanie” (2013), za który Mads Mikkelsen otrzymał również nagrodę dla najlepszego aktora MFF w Cannes. Inne godne uwagi dzieła reżysera to adaptacja powieści Thomasa Hardy’ego „Z dala od zgiełku” (2015), z Matthiasem Schoenaertsem i Carey Mulligan; „Moja droga Wendy” (2005) czy „Wszystko dla miłości” (2003). W 1998 roku Vinterberg zdobył międzynarodowe uznanie dzięki „Festen” – pierwszemu filmowi grupy Dogma 95, który otrzymał kilka międzynarodowych wyróżnień, w tym nagrodę jury w Cannes. Debiutem fabularnym Thomasa Vinterberga byli „Bohaterowie” (1996). Reżyser ukończył Duńską Szkołę Filmową w 1993 roku.

OBSADA

MADS MIKKELSEN

„Na rauszu” (2020) to powrót Madsa Mikkelsena do duńskiego kina i druga wizyta aktora w kinowym wszechświecie Vinterberga. Przejmująca rola główna w wielokrotnie wyróżnianym „Polowaniu” (2013) przyniosła mu nagrodę dla najlepszego aktora w Cannes. W 2020 roku Madsa Mikkelsena będzie można zobaczyć także w głównej roli w filmie Andersa Thomasa Jensena „Riders of Justice” (także w dystrybucji Best Film). Oprócz pracy w rodzinnej Danii Mads Mikkelsen zostawił swój ślad w Hollywood, grając w takich filmach jak „Arktyka” (2019); „Polar” (2019); „Doktor Strange” (2016); „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie” (2016); „Casino Royal” (2006); „Król Artur” (2004) czy też występując w tytułowej roli w słynnym serialu „Hannibal” (2013-2015). W 2011 roku Mads Mikkelsen otrzymał Europejską Nagrodę Filmową za wkład w światowe kino. W 2016 roku zasiadał w jury w Cannes.

Wśród wybitnych ról Mikkelsena w duńskich filmach są takie, jak występ w „Mężczyznach i kurczakach” (2015) czy też w nominowanym do Oscara międzynarodowym przeboju „Królewski romans” (2012) oraz w filmie Susanne Bier „Tuż po weselu” (2006), który również otrzymał nominację do Oscara. Zagrał także główne role w kilku współczesnych klasykach Andersa Thomasa Jensena, takich jak „Jabłka Adama” (2005), „Zieloni rzeźnicy” (2003) i „Błyskające światła” (2000). Oprócz kariery kinowej Mikkelsen wystąpił także w nagrodzonym Emmy serialu „Rejseholdet” (2000-2004).

Aktor ukończył w 1996 Szkołę Dramatyczną Aarhus Theatre. Jego przełomową rolą był występ w debiucie filmowym Nicolasa Winding Refna „Pusher” (1996). Współpracę kontynuowali potem w filmach „Bleeder” (1999), „Pusher II – Krew na rękach” (2004) i „Valhalla: Mroczny wojownik” (2009).

THOMAS BO LARSEN

Zdobywca wielu nagród, aktor Thomas Bo Larsen, dał się poznać szerszej publiczności dzięki nominowanemu do Oscara filmowi krótkometrażowemu Thomasa Vinterberga „Ostatnia runda” (1993). Po tym sukcesie Bo Larsen i Vinterberg współpracowali przy kilku kolejnych filmach, w tym „Festen” (1998), za który Bo Larsen zdobył w 1999 roku nagrodę Duńskiej Akademii Filmowej, a także Nagrodę Roberta dla najlepszego aktora drugoplanowego. Wcześniej Bo Larsen otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora w 1997 roku za rolę w debiucie fabularnym Vinterberga „Bohaterowie” (1996). Thomas Bo Larsen zagrał także ważne role u tego reżysera w „Polowaniu” (2013) i „En Mand Kommer Hjem” (2007). Obecnie Larsen występuje w serialu „Prawnik” (2018-2020). Aktor pojawił się także w trzech filmach z popularnej w Danii serii „Ojciec czwórki” (2017-2020) oraz w znanym musicalu scenicznym „Terkel – The Motherfårking Musical” (2019). Thomas Bo Larsen niedawno występował także w pierwszych dwóch sezonach docenionego przez krytyków serialu „Bedrag” (2016). Aktor zagrał również między innymi w „Drugiej szansie” (2015), „Idealiście” (2015) czy „Królu słońca” (2005).

MAGNUS MILLANG

Magnus Millang pierwszy raz wystąpił u Thomasa Vinterberga w filmie „Komuna” (2016). Ta współpraca zaowocowała późniejszym występem w „Kursku” (2019). Millang zadebiutował jako scenarzysta i reżyser – wraz ze swoim bratem Emilem Millangiem – tworząc komedię „Ciężki ładunek” (2019), w której również zagrał. Oprócz pracy przed kamerą Magnus Millang jest również scenarzystą i reżyserem krótkometrażowego filmu „Kein Problem” (2017). Zagrał też w „Dan – Dream” (2017). Aktor zadebiutował na ekranie w serialu „Departament Q”, w odcinku „Strażnik zaginionego” (2013). Magnus Millang ma wiele talentów. Poza reżyserowaniem, pisaniem scenariuszy i aktorstwem, najbardziej znany jest jako komik, szczególnie dzięki występom w serialu komediowym „Duński dynamit”. W 2014 roku Magnus Millang zdobył nagrodę Comedy of the Year Award na Comedy Galla Awards.

LARS RANTHE

Wliczając „Na rauszu” (2020), Lars Ranthe jest w ostatnich latach niemal stałym współpracownikiem Vinterberga. Wystąpił między innymi w „Komunie” (2016) i „Polowaniu” (2013). Ostatnio Ranthe pojawił się w filmie „Sezon polowań” (2019). Wystąpił także w kilku dobrze przyjętych duńskich serialach telewizyjnych, w tym „Warrior” (2018). Zagrał główną rolę w komediodramacie „Plusy i minusy” (2018), w serialu „Greyzone” (2018), we wszystkich trzech sezonach „Dicte” (2013-2016) oraz „Badehotellet” (2013-…). Ranthe wystąpił także w filmach „Miłość i inne katastrofy” (2016); „Kartel” (2014); „Zabójcy – cień przeszłości” (2012) oraz „Dirch” (2011). Za rolę w tej ostatniej produkcji w 2012 roku otrzymał Bodil Award dla najlepszego aktora drugoplanowego. Przełomem dla Larsa Ranthego był rok 2008, kiedy zagrał rolę Jakoba Sommera w duńskim serialu dramatycznym „Sommer”. Wcześniej zwrócił na siebie uwagę występami w „Jabłkach Adama” (2005) i „Ławce” (2000). Lars Ranthe kształcił się w Szkole Dramatycznej Odense Theatre, którą ukończył w 1998 roku. Cała następną dekadę spędził występując na deskach duńskich teatrów.

Poleca: