Jaki zawód będzie królował wśród pokolenia Z?

88

Pokolenie Z – tak określani są ci, którzy urodzili się na przełomie XX i XXI wieku. Mowa tu zatem o rocznikach 1995-2012. Ludzi tych określa się również generacją multitasking. Są to bowiem osoby bardzo przedsiębiorcze, realizujące wiele rzeczy w tym samym czasie, ale nastawione na realizację własnych potrzeb. Nie należy zatem spodziewać się, że pokolenie Z będzie pracowało od 8 do 16 lub zostawało dłużej w pracy dla dobra firmy. Zoomerzy (bo tak też nazywa się przedstawicieli tego pokolenia) świetnie odnajdują się w branży IT, ponieważ dorastali wraz z technologią. W jakich zawodach będzie pracować pokolenie Z?

Pokolenie Z w pracy

O ile pokolenia urodzone między 1946, a 1970 pracowały po to, by żyć. To pokolenie Z żyje po to, by pracować. Nie należy tego jednak rozumieć jako pełne poświęcenie się pracy bez względu na okoliczności. Zoomerzy chcą, by ich zawód był tożsamy z zainteresowaniami i pasjami. Właśnie dlatego przedstawiciele pokolenia Z często zmieniają pracę. Szukają bowiem swojego miejsca w świecie i nie zamierzają poświęcać choćby dnia na wykonywanie obowiązków, które nie są źródłem satysfakcji. Właśnie dlatego postrzegani są jako roszczeniowe pokolenie. Tymczasem oni po prostu wiedzą, czego chcą i odważnie do tego dążą. Zoomerzy cenią sobie również elastyczny czas pracy, znają swoje obowiązki i wolą być rozliczani projektowo, a nie godzinowo.  

Zawody dla pokolenia Z

Zawody, które doceni pokolenie Z, muszą umożliwiać samorealizację, a także elastyczną formę pracy. Jeśli dodać do tego fakt, że Zoomerzy jako pierwsi od najmłodszych lat wychowywali się wraz z rozwiązaniami cyfrowymi, to branża IT wydaje się być najlepszym wyborem. Wśród najbardziej przyszłościowych zawodów wymienia się między innymi programistów – przewiduje się zatem, że zdecydowaną większość przyszłych wakatów zajmą właśnie przedstawiciele pokolenia Z. Jeśli Ty również chcesz rozpocząć swoją karierę w najszybciej rozwijającej się branży przyszłości, już teraz dołącz do Codecool (https://codecool.com/pl/). Jest to szkoła programowania, która oferuje swoim kursantom 10-miesięczną, intensywną naukę, po której Codecoolersi otrzymują zatrudnienie u jednego z ponad 300 partnerów biznesowych. 

Czy można nauczyć się programowania w domu?

Jeśli chcesz nauczyć się programowania, bez problemu znajdziesz w sieci mnóstwo poradników i filmików instruktażowych. Zanim jednak przystąpisz do nauki, zapoznaj się z tym artykułem: https://codecool.com/pl/blog/jak-zostac-programista/. Warto bowiem mieć na uwadze, że sposób, w jaki rozpoczniesz przygodę z kodowaniem, będzie wpływał na całą przyszłą karierę. Warto więc uczyć się pod okiem wykwalifikowanych mentorów-praktyków w szkole programistycznej. Samodzielna nauka to prosta droga zarówno do przyjęcia złych nawyków, jak i do szybkiego zniechęcenia się. Dlaczego? Podczas kursu w Codecool realizowany jest starannie zaprojektowany program nauczania, dzięki czemu każde zajęcia to ogromny krok w przód. Tymczasem podczas samodzielnej nauki prędzej czy później zajdziesz w ślepy zaułek i zabraknie Ci mentora, który poda pomocną dłoń i wskaże właściwy kierunek działania.