Będą darmowe szczepienia, chipowanie i kastracje zwierząt w Tomaszowie!

300

Autor: Urząd Miasta

Jeszcze nigdy w historii tomaszowskiego samorządu nie zarezerwowano takich środków na realizację Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Zakłada on szereg rozwiązań, które mają w perspektywie kilku lat ograniczyć liczbę zwierząt bezdomnych w naszym mieście. Nad realizacją programu będzie czuwał powołany przez prezydenta zespół ds. zwierząt. W ramach akcji bezpłatnie można będzie m.in.. wykonać szczepienie przeciw wściekliźnie, zachipować zwierzaka, wykastrować czy wysterylizować psy/suczki właścicielskie jak i koty i kotki właścicielskie i wolno żyjące.

– Problemy schroniska biorą się ze zbyt dużej liczby zwierząt w nim. A te nie znajdują się tam bez przyczyny. To efekt niestety ludzkiej bezmyślności, traktowania czworonogów jak rzeczy, braku odpowiedzialności. Musimy podjąć kroki by temu zaradzić – mówi prezydent Marcin Witko. – Członkowie zespołu ds. zwierząt będą wychodzić do mieszkańców by zachęcić ich do chipowania i sterylizacji/kastracji swoich czworonożnych pupili. Organizować będziemy również w szkołach spotkania edukacyjne. To podstawowe działania, które wpływają na zmniejszenie bezdomnych zwierząt. Chcemy zbudować nowe schronisko, ale ten obiekt problemu nie rozwiąże. Dlatego zachęcam wszystkich do włączenia się w nasze akcje i promowanie odpowiednich postaw. Dzięki temu do tej placówki będzie trafiać mniej czworonogów – dodał Marcin Witko.

W ramach programu będzie można wykastrować/wysterylizować zarówno zwierzęta właścicielskie z terenu naszego miasta jak i wolno żyjące. Będzie można również bezpłatnie zaszczepić psa przeciw wściekliźnie, a przypomnijmy, że jest to obowiązek ustawowy i za brak odpowiedniego szczepienia można dostać mandat. By skorzystać z takiej opcji będzie trzeba swojego czworonoga zachipować, za co również koszt poniesie miasto. W program wpisane zostały również regulacje dotyczące karmicieli kotów wolno żyjących. Będą oni mogli odbierać bezpłatnie karmę dla kotów, ale po przedstawieniu zaświadczenia o sterylizacji/kastracji swoich podopiecznych. Miasto i schronisko, jeżeli będzie taka potrzeba, pomogą koty odłowić by przeprowadzić zabiegi.

Teraz przygotowany program został przesłany do organizacji zwierzęcych działających na terenie naszego miasta do zaopiniowania. Następnie trafi pod obrady radnych, którzy będą głosować nad jego przyjęciem.