Rozpocznij przydomową hodowlę kur!

265

Bez względu na to, czy zamierzasz prowadzić intensywną hodowlę drobiu  w celach zarobkowych, czy po prostu chcesz pokryć domowe zapotrzebowanie na jajka i mięso, musisz dopilnować kilku kwestii związanych między innymi z karmieniem, czy kurnikiem. Poznaj nasze wskazówki i rozpocznij przydomową hodowlę kur.

Gdzie kupić kurczaki?

Nie kupuj kurcząt z niesprawdzonego źródła. Mogą być bowiem zarażone różnymi chorobami,  przez co zarówno nabiał, jak i samo mięso nie będzie nadawało się do użytku, co więcej zakażony osobnik może zarazić resztę hodowli.  Unikaj również kurcząt fermowych. Najlepiej zakupić kurczęta w ekologicznym gospodarstwie lub u innych, znanych Ci hodowców, których metody chowu są Ci znane. Zwróć również uwagę na rasy kur. W przydomowej hodowli najlepiej sprawdzi się Zielononóżka, Rhode Island Red, Plymouth Rock, czy Sussex, najmniej wymagające będą natomiast Karmazyny.

Zbuduj kurnik

Na kurnik można przerobić starą szopę lub część stodoły. Ważne by było tam ciepło i jasno. Kury nie lubią wiatru, więc najlepiej, by drzwi do kurnika były od strony wschodniej, gdyż w Polsce zazwyczaj wiatr wieje z zachodu.  Oprócz kurnika z wytyczonymi grzędami, konieczny jest spory wybieg, który należy otoczyć siatkę (https://siatkitkane.com.pl/siatki-hodowlane). Najlepiej sprawdzi się tu siatka nierdzewna, zgrzewana. Zachowa ona swoją formę, ptaki nie uszkodzą jej podczas dziobania, a co najważniejsze na stali nierdzewnej nie pojawi się rdza, która mogłaby osłabić ogrodzenie, a nawet doprowadzić do zatrucia drobiu. Siatki hodowlane o różnej wielkości oczek znajdziesz tutaj: https://siatkitkane.com.pl/. Duży wybieg jest tym, co na pierwszy rzut oka odróżnia ekologiczny, przydomowy chów od tego prowadzonego jedynie w celach zarobkowych. To bardzo ważne, by kury miały dużą swobodę ruchu i sporo zielonej roślinności – wpływa to bezpośrednio na jakość mięsa i jaj. Ogrodzenie z siatki zgrzewanej (https://siatkitkane.com.pl/siatki-zgrzewane) ochroni kury również przed lokalnymi drapieżnikami. Wybierając siatkę, weź pod uwagę, że kura jest w stanie przeskoczyć człowieka, zatem ogrodzenie musi być naprawdę wysokie.

Jaka pasza dla kur?

Masz już kurczęta i kurnik z wybiegiem? W takim razie brakuje Ci jeszcze odpowiedniej paszy. W przypadku kilku kur, prawdopodobnie będziesz w stanie pokryć ich zapotrzebowanie resztkami ze stołu. Kury świetnie niosą jajka, gdy w ich diecie są parowane ziemniaki, marchew i inne warzywa. Warto jednak, by mieć w zapasie jakościową paszę, po którą sięgniesz, gdy domowe odpady nie wystarczą. A może się tak zdarzyć, ponieważ im kura więcej niesie, tym większe ma zapotrzebowanie żywnościowe. Zrezygnuj jednak z tanich, modyfikowanych genetycznie pasz, ponieważ popsują one smak i jakość jaj oraz mięsa.