Ten album to zbiór solidnych rockowych kompozycji, opartych o mocne scenicznie i ładne estetycznie, popowe aranże. Album ma długość klasycznego zestawu 10 piosenek, nie przekraczającego 45 minut. Tak jak kiedyś, gdy muzyka była tworzona z myślą o umieszczeniu jej na czarnej płycie winylowej. Taki dobór materiału muzycznego spowodował, że nie ma tu miejsca na piosenki przypadkowe. Mocną strona "Przebudzenia" są niebanalne teksty, nad wyraz aktualne i traktujące o naszej rzeczywistości, napisane przez kilku profesjonalnych tekściarzy. Nie są to typowe teksty piosenek popowych, raczej ocierają się o formułę protest songów. Są dojrzałą analizą tego co nas otacza i dotyczy na co dzień, idealnie pasującą do emploi wokalisty.
Wśród zaproszonych do współpracy muzyków znalazły się m.in. takie postacie jak: perkusista Bryan Mantia znany z współpracy z Guns'N'Roses, Primus, Tomem Waitsem czy Godflesh, gitarzysta Michael Ripoll – uznany kompozytor muzyki filmowej, czeski perkusista, gitarzysta i kompozytor Lukáš Pavlík, który komponuje dla Ewy Farnej czy młody utalentowany gitarzysta Szymon Chudy.
1. W obcym mieście – muz. Stefan Gąsieniec, sł. Małgorzata Barańska/Agnieszka Kaczmarek
2. Ona nadejdzie – muz. Stefan Gąsieniec, sł. Roman Kołakowski
3. Cień – muz. Stefan Gąsieniec, sł. Agnieszka Kaczmarek
4. Przebudzenie – muz. Stefan Gąsieniec, sł. Roman Kołakowski
5. Milcz – muz. Stefan Gąsieniec, sł. Roman Kołakowski
6. Szczęście – muz. Stefan Gąsieniec, sł. Małgorzata Barańska/Agnieszka Kaczmarek
7. Nieskończenie piękny – muz. Stefan Gąsieniec, sł. Roman Kołakowski
8. W lunaparku – muz. Stefan Gąsieniec, sł. Małgorzata Barańska/Agnieszka Kaczmarek
9. Niewielki żal – muz. Stefan Gąsieniec, sł. Roman Kołakowski
10. Na murze – muz. Stefan Gąsieniec, sł. Agnieszka Kaczmarek
Produkcja muzyczna – Stefan Gąsieniec
Muzyka, aranżacje, instr klawiszowe, loopy – Stefan Gąsieniec
Gitara akustyczna, elektryczna – Kuba Chmielarski (1-5, 7-10)
Gitara elektryczna – Szymon Chudy (4)
Gitara akustyczna i elektryczna – Wojtek Cugowski (6)
Gitara klasyczna – Stefan Gąsieniec (4)
Solo gitarowe – Michael Ripoll (3)
Gitara basowa – Bartozzi Wojciechowski (1-3, 6-10)
Gitara basowa – Mateusz Dwornik (4)
Perkusja – Bryan Mantia (4,8)
Perkusja – Lukas Pavlik (1-3,5,7,9,10)
Gościnnie Chór Sound’n’Grace (10)
Przygotowanie chóru : Anna Żaczek – Biderman i Kamil Mokrzycki
Chórki: Beata Molak – Bychawska, Agnieszka Bigaj, Rafał Majewski (3,6)
oraz Marta Raczak – Idczak, Paulina Lulek, Jacek Zamecki, Stefan Gąsieniec (5)
Nagrania, mix i mastering – Rafał Smoleń
Nagrania wokali – Piotr Bańka, Krzysztof Patocki
Nagrania i mix odbyły się w Studio Teatru Kamienica w Warszawie 2015
Krzysztof Cugowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych rockowych wokalistów na polskiej scenie muzycznej. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Lublinie skąd pochodzi. Artysta znany jest przede wszystkim ze swojej działalności w zespole Budka Suflera, której był założycielem i wokalistą przez większość czasu jej istnienia (1969-2014). Wraz z zespołem, jak i solowo, ma na swoim koncie dziesiątki płyt, które osiągały rekordy popularności i sprzedaży, jak "Cień wielkiej góry", "Cisza", "Nic nie boli, tak jak życie" (sprzedała się w ponad milionowym nakładzie) czy "Bal wszystkich świętych". Utwory takie jak "Sen o dolinie", "Twoje radio", "Cisza" czy "Takie tango" od lat nieustannie obecne są w rozgłośniach radiowych w Polsce.
W latach 1978-1983 rozpoczął karierę solową. W ciągu tych kilku lat nagrał dwa albumy – "Wokół cisza trwa" i "Podwójna twarz" – a także współpracował z takimi grupami jak Spisek i Cross. W 1984 roku Cugowski zdecydował się na powrót do macierzystej grupy. Jeszcze w latach 80 – tych zespół nagrał takie albumy, jak "Czas czekania, czas olśnienia", "Giganci tańczą" i "Ratujmy co się da!!".
Krzysztof Cugowski odznaczony został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym za wybitne zasługi dla polskiej kultury i za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej.