Autor: Starostwo Powiatowe
Fundacja „Pasaże Pamięci” razem z Miejską Biblioteką Publiczną w Tomaszowie Mazowieckim realizowała projekt zatytułowany „Dzieci getta”. We wtorek, 1 czerwca 2021 roku, odbył się happening, który stanowił zwieńczenie tego projektu.
Miriam, Dwojra, Izaak, Brucha, Rachela, Rebeka… to tylko niektóre ze 151 imion dzieci żydowskich przywołanych 1 czerwca na tomaszowskich ulicach.
Uczestnicy wydarzenia, którzy licznie zgromadzili się na placu Kościuszki, przemierzali przestrzeń dawnego, tomaszowskiego getta,odnajdując kolejne adresy związane z najmłodszymi jego mieszkańcami. Po dotarciu do celu, wspólnie ze studentami łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, malowali ich imiona. Organizatorzy happeningu rozdawali też karty przedstawiające losy dzieci urodzonych w latach 1941-1942 oraz ich rodziców.
Na ulicach Jerozolimskiej, Wschodniej, Zgorzelickiej, Piekarskiej, Krzyżowej, Bohaterów Getta zaroiło się od kolorowych napisów. Wołanie namalowanych imion podkreśliło symboliczny wymiar wydarzenia. Stanowiło kulminacyjny punkt pracy każdej z grup, które w ten sposób próbowały włączyć dzieci żydowskie w pamięć miasta.
Opiekę merytoryczną nad projektem sprawowała dr Justyna Biernat z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, zaś artystyczną dr Aleksandra Ignasiak z Pracowni Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.