Profesjonalny sprzęt pożarniczy

1341

Straż Pożarna w Polsce pełni bardzo odpowiedzialną funkcję. Często swój czas i zdrowie dla zwykłych ludzi poświęcają osoby, które ze strażą nie są związani zawodowo, lecz są ochotnikami i spisują się bardzo dobrze. Do skutecznej walki z różnymi zdarzeniami strażakom przydaje się jednak specjalistyczny sprzęt, którego brak mógłby być powodem ogromnych tragedii.

Co powinno znaleźć się na wyposażeniu wozu strażackiego?

Strażacy muszą posiadać odpowiedni sprzęt, by móc pomagać ludziom w codziennych zdarzeniach, takich jak pożary, wypadki, a nawet otwieranie zatrzaśniętych drzwi do mieszkania, w którym mogło coś się stać. Praca jest ta bardzo wymagająca nie tylko dla samych strażaków, lecz także dla sprzętu, którym dysponują. Cała ta myśl prowadzi do tego, że strażacy powinni mieć zawsze przy sobie odpowiedni i dobrej jakości, przede wszystkim sprawny sprzęt pożarniczy i osprzęt dodatkowy, ponieważ tylko to zapewni skuteczność ich działania.

Niektóre z elementów takiego sprzętu można poznać, przeglądając specjalne sklepy internetowe, takie jak na przykład sklep „Kuma” https://www.kuma.pl/kategoria/weze-strazackie, gdzie znajdziemy między innymi węże parciane. Jednak choć sprzęt strażaków zapewne głównie kojarzy nam się z wężami, którymi dysponują do gaszenia pożarów i wypompowywania wody, to do podstawowego sprzętu pożarniczego należą także prądownice, działka proszkowe, wodne, pianowe, wodno-pianowe, mostki przejazdowe, siodełka wężowe, klucze do łączników i hydrantów, generatory piany lekkiej, wytwornice pianowe, czy też pompy pianowe. Tego jest naprawdę dużo, a to jest tak naprawdę garstka tego, co powinno być na wyposażeniu każdej remizy i każdego wozu strażackiego.

Do sprzętu dodatkowego należą przecież jeszcze podnośniki, drabiny samochodowe, czy też przyczepy pożarnicze. Cały ten sprzęt musi być utrzymywany w dobrym stanie, o co oczywiście dbają strażacy.

Czy poza strażakami, może komuś przydać się taki sprzęt?

Choć sprzęt, typu węże i tak dalej, przeznaczony jest głównie dla Straży Pożarnej, to przecież tak naprawdę każdemu z nas może przydać się on, czy to w domu, czy też w firmie, jeśli takową prowadzi. Korzystanie z profesjonalnego sprzętu zwiększy bezpieczeństwo budynku i będzie gwarancją tego, że w razie jakiegokolwiek zagrożenia, będzie można podjąć, choć w pewnym stopniu skuteczną akcję. Przykładowo, nawet gaśnice, z których każdy typ przeznaczony jest do gaszenia innego rodzaju pożaru, może być na wyposażeniu każdego domu. Jeśli ktoś prowadzi dużą firmę, w której są materiały łatwopalne, czy też duża ilość sprzętu elektronicznego, również takie substancje gaśnicze, wykorzystywane przez straż, mogą być bardzo przydatne.

Warto zabezpieczać się przed wszelkimi zagrożeniami, jakie czyhają na nas, ponieważ nigdy nie jesteśmy pewni, kiedy będziemy zmuszeni do użycia niektórych urządzeń, substancji i czy straż na pewno przyjedzie na czas.