Kolejne oszustwo dokonane na osobach starszych

632
75-letnie małżeństwo zostało zaczepione na ulicy przez trzy osoby o śniadej karnacji, oszuści poruszali się beżowym samochodem. Kierowcą był mężczyzna w wieku około 60 lat, otyły, włosy krótkie ciemne, towarzyszyły mu dwie kobiety, pierwsza miała około 170 cm. wzrostu, włosy długie, ciemne, proste. Kobieta ubrana była w czerwony żakiet i biało – czarną sukienkę, wszyscy mówili łamaną polszczyzną. Twierdzili, że są Węgrami, prosili starszych ludzi o wskazanie drogi do szpitala. Po krótkich tłumaczeniach poprosili małżeństwo, aby wsiedli z nimi do samochodu i wskazali drogę do szpitala, bo ich przyjaciel również, jak twierdzili, był narodowości węgierskiej i miał wypadek samochodowy. 

W trakcie jazdy kierujący twierdził, że jest dyrektorem węgierskiej telewizji, uskarżał się, że za operację kolegi muszą zapłacić 2.000zł. i niestety posiadają jedynie dolary a wymagana jest waluta polska. Poprosili zatem 75-latków, aby wymienili im pieniądze (z oczywistym zarobkiem). Pokrzywdzeni zgodzili się. Wraz z trójką przygodnie poznanych osób przyjechali do domu, gdzie wszedł mężczyzna – kierowca pojazdu i opisana wcześniej kobieta. Zapakowali w torebkę „dolary”, zamknęli na klucz, który dali na przechowanie gospodarzom domu. Małżeństwo zamiast 2.000 pożyczyli 4.000. 

Po około 3 godzinach od „pożyczki” nikt nie zgłaszał się po pozostawioną walutę. Starsze małżeństwo zaczęło przypuszczać, że stali się ofiarami oszustów. Wezwali policję. Zamiast dolarów w zamkniętej torbie były mydła. 

Po raz kolejny apelujemy do mieszkańców naszego miasta w szczególności osób starszych o rozsądną nieufność wobec osób nieznajomych, aby pamiętali, że ludzie którzy wymagają od nas natychmiastowych decyzji, oferując szybki zarobek lub znakomity interes zazwyczaj są jednak oszustami. 

Pamiętajmy zanim wpuścimy osobę obcą do naszego mieszkania sprawdźmy, choćby jej dokument. Jeśli podaje, że jest pracownikiem instytucji, nie bójmy się zadzwonić do danej firmy czy taka osoba rzeczywiście tego dnia miała nas odwiedzić. Jeśli coś wzbudza nasz niepokój dzwońmy po policję. Starajmy się dokładnie zapamiętać osoby odwiedzające nasze mieszkanie. Jeśli przyjechali samochodem, zapiszmy numer rejestracyjny.

Być może inni mieszkańcy naszego miasta też byli zaczepiani przez tę trójkę oszustów, lub widziały pojazd, którym przemieszczali się poszukiwanymi. Wszystkich, którzy mogą pomóc w ustaleniu oszustów, prosimy o kontakt z policjantami w Tomaszowie numer telefonu 044 726 10 00 lub 997