Tydzień konstytucyjny w „Mechaniku”

344

29 maja mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć w naszej szkole pana Przemysława Piotrowskiego, tomaszowskiego adwokata, który w ramach Tygodnia Konstytucyjnego przeprowadził zajęcia warsztatowe z uczniami dwóch klas: 3 Iw i 3E.

Jest to już trzecia edycja Tygodnia Konstytucyjnego, akcji edukacyjnej zainicjowanej przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, w czasie której prawnicy odwiedzają szkoły
w Polsce aby przybliżyć młodzieży znaczenie praktycznego wymiaru obowiązywania konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego. Aby w prosty i przystępny sposób pokazać ze problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie. Patronat honorowy nad akcją objął Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar, a opiekę merytoryczną sprawuje pani Profesor Ewa Łętowska.
Zajęcia poprowadzone przez pana Piotrowskiego odbyły się w bardzo sympatycznej atmosferze, zwłaszcza gdy okazało się, iż jest on absolwentem naszej szkoły, co natychmiast przełamało wszelkie lody. Na początek, adwokat, w krótkim wprowadzeniu teoretycznym, przypomniał jak funkcjonują sądy w Polsce i jak przedstawia się hierarchia najważniejszych aktów prawnych z Konstytucją na czele. Zwrócił także uwagę jak ważna jest rola prawa
w życiu społecznym, jego poszanowanie i przestrzeganie, ale przede wszystkim umiejętność korzystania z niego. Bo jak już mówili starożytni Rzymianie „nieznajomość prawa szkodzi”, o czym na co dzień możemy się przekonać.
Następnie już na  konkretnych przykładach udowadniał uczniom, że także młody człowiek może, w kontaktach z różnymi organami państwa,  korzystać z zapisów konstytucji, świadomie się na nie powołując, zwłaszcza gdy ma poczucie, że nie są szanowane jego obywatelskie prawa. Młodzież chętnie skorzystała też z wyjątkowej okazji, że mają do czynienia z „fachowcem” i dodatkowo zarzuciła pana Piotrowskiego gradem pytań
o obowiązujące w Polsce przepisy, w związku z wieloma sytuacjami, także dotyczącymi życia szkolnego.
To nie ostatnie spotkanie naszych uczniów z panem Przemysławem Piotrowskim.
W najbliższy piątek, 2 maja kolejne 2 klasy będą miały podobne zajęcia.
Mamy też nadzieję na dalszą owocną współpracę, a za przybycie do nas serdecznie dziękujemy.

Autor ZSP Nr 1