Kolejni nietrzeźwi kierowcy zostali zatrzymani.

851

15 sierpnia o godzinie 9:20, na ulicy Św. Antoniego doszło do zdarzenia drogowego, z udziałem nietrzeźwej kierującej. Jak wynika ze wstępnych ustaleń 25 letnia mieszkanka Tomaszowa Maz. kierując motorowerem, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującemu peugeotem, doprowadzając do zderzenia pojazdów. Policjanci którzy przybyli na miejsce sprawdzili stan trzeźwości kierujących pojazdami, okazało się, że kierujący peugeotem był trzeźwy, natomiast kierującej jednośladem alkotest wykazał ponad 2 promile. 15 sierpnia o 19:30, na Św. Antoniego został zatrzymany kierujący fiatem punto, mężczyzna „wydmuchał” w alkotest 0,5 promila. Kolejny pijany kierowca został wyeliminowany z ruchu 15 sierpnia o godzinie 23:40, na ulicy Farbiarskiej, obywatel Ukrainy kierował nissanem, miał 2 promile.

Każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Jest to szczególnie groźne dla kierującego pojazdem. Prowadzenie pojazdu wymaga bowiem przede wszystkim bardzo dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Alkohol jest odpowiedzialny za zaburzenia właśnie tych zdolności, które są niezbędne do bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Co więcej – osoba pod wpływem alkoholu najczęściej nie zdaje sobie z tego sprawy, jest bezkrytyczna. Ponadto u wielu osób alkohol powoduje wzrost pewności siebie oraz chęć podejmowania zachowań ryzykownych. Od tego pozostaje już tylko krok do jazdy w stanie nietrzeźwości i do narażania życia swojego, pasażerów i innych użytkowników dróg. Niestety tego typu zachowania bardzo często pozostawiają ślad w policyjnych statystykach…

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat, ograniczenia wolności lub grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Autor Komenda Powiatowa Policji