Powietrzny transport medyczny

780

W poniedziałek 21 sierpnia, załoga śmigłowca W-3 AE wykonała transport medyczny chorego żołnierze ze 105. Wojskowego Szpitala w Żarach do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Nie sposób przejść obojętnie obok wydarzeń, które miały miejsce 21 sierpnia 2017 r. Dokładnie tego dnia załoga śmigłowca W-3 AE w składzie dowódca statku powietrznego: por. Gabriel CZAPIEWSKI, drugi pilot: por. Damian CAŁUSIŃSKI, technik pokładowy: mł. chor. Grzegorz KOWALSKI, lekarz pokładowy: kpt. Paweł PAWLIK, pielęgniarka pokładowa: mł. chor. Małgorzata GARBACZ odbyła niezmiernie ważny lot i pokazała, że wojsko jest jedną wielką rodziną.

Dzięki ich zaangażowaniu udało się przetransportować chorego żołnierza ze 105. Wojskowego Szpitala w Żarach do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Stan zdrowia żołnierza był tak ciężki, iż nie nadawał się on do transportu kołowego. Jego życie leżało w rękach kolegów z wojska. Na szczęście w takich chwilach żołnierze nie zwlekali ani chwili i zrobili wszystko, by pomóc potrzebującemu. Był to dla nich sprawdzian z umiejętności zdobytych podczas licznych szkoleń. Akcja zakończyła się powodzeniem, transport odbył się bez żadnych przeszkód, a choremu żołnierzowi zapewniono niezbędną opiekę medyczną.

***

Na co dzień żołnierze z Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej szkolą się do wykonywania zadań polegających na prowadzeniu ewakuacji medycznej zarówno drogą powietrzną jak i lądową, w różnych warunkach na terenie całego kraju oraz w ramach misji zagranicznych.

Tekst: por. Michał Kolad
Zdjęcia: por. Gabriel Czapiewski