Własna sauna fińska – to lepsze niż sauny publiczne

971

Wśród wielu sposobów na poprawę zdrowia i samopoczucia często wymieniana jest sauna fińska. Również w Polsce nie brak zwolenników pocenia się i schładzania dla zdrowia i w celu detoksykacji organizmu, ale najczęściej korzystają oni z saun dostępnych publicznie np. w hotelach i akwaparkach. Rodzi to niekiedy pewne problemy, bo w saunie powinno się przebywać bez ubrania, a nagość napotyka w naszej kulturze na silne opory.

U siebie – to co innego

Rozwiązaniem jest własna sauna fińska – choć oczywiście mogą sobie na nią pozwolić jedynie posiadacze domów jednorodzinnych, dysponujący odpowiednimi pomieszczeniami oraz odpowiednim przyłączem energetycznym. Koszt zakupu sauny fińskiej wraz z wyposażeniem nie jest duży, wystarczy kilka tysięcy złotych. Montaż też nie powinien sprawić problemów, trzeba jednak pamiętać, że elektrycznie ogrzewana sauna fińska wymaga prądu o mocy dobrych kilku kilowatów.

We własnej domowej saunie można jednak przebywać nago czy to samotnie, czy w towarzystwie najbliższych, co zdecydowanie poprawia sytuację wszystkich osób wstydliwych bądź obawiających się reakcji innych – przecież nie zawsze kulturalnych – gości fińskiego przybytku. Rozbieranie się do naga przed zupełnie obcymi ludźmi nie wszystkim zresztą sprawia przyjemność.

Nie wierz zdjęciom z Internetu

A do fińskiej sauny najlepiej jest wchodzić rzeczywiście nago po uprzednim umyciu ciała pod prysznicem i starannym wytarciu. Można, a wręcz należy zabrać ze sobą ręczniki, ale nie w celu osłaniania się przed wzrokiem innych, lecz po to, by nie siedzieć ani nie opierać stóp na drewnie. Korzystanie z sauny w ręczniku czy kostiumie kąpielowym de facto mija się z celem: tkanina po prostu przeszkadza w solidnym wypoceniu się, a niekiedy może nawet poparzyć ciało.

Pewną przeszkodą w upowszechnieniu tej zasady są publikowanie w Internecie zdjęcia: ponieważ nagość jest na cenzurowanym, fotografuje się ludzi w ręcznikach, a to może wywoływać wrażenie, że tak się właśnie z sauny korzysta. Osoby naprawdę wstydliwe mogą ewentualnie osłonić miejsca intymne kawałkiem płótna lnianego.

Sauna fińska – zalecenia i przeciwwskazania

Z sauny fińskiej, nazywanej suchą, należy korzystać nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Przed zabiegiem nie powinno się pić alkoholu ani spożywać obfitych posiłków. Po solidnym rozgrzaniu się dobrze jest wyjść pod prysznic, po czym można do sauny powrócić na drugą rundę. Całość nie powinna trwać dłużej niż 30 minut. Warto uzupełnić oddane do otoczenia płyny wodą z elektrolitami. Najlepszą porą jest popołudnie, gdy jesteśmy po pracy i możemy oddać się relaksowi, nie myśląc ani w saunie, ani po niej o codziennych problemach, kłopotach i wyzwaniach. Element relaksu, także psychicznego, jest tu bardzo istotny: sauna ma także odprężać i uspokajać.

Nie powinny korzystać z sauny kobiety w ciąży ani miesiączkujące. Sauna nie jest wskazana po intensywnym wysiłku fizycznym, dla osób z gorączką, zapaleniem stawów, cierpiącym na niewydolność krążenia, padaczkę, klaustrofobię, nowotwory, jaskrę, cukrzycę lub kamicę nerkową.

Zobacz również sauna namiotowa