15 minutowa lekcja o bezpieczeństwie

984

W dniach 20.12.2017r. oraz 21.12.2017r. w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia oraz Sylwestrem i Nowym Rokiem, a także mając na uwadze program Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 21 grudnia 2017 roku tj. wg. kalendarza „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” Komenda Powiatowa Policji w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowała we wszystkich szkołach w Tomaszowie Maz. projekt pn. ” 15 minutowa lekcja o bezpieczeństwie”

Okres świąteczno-noworoczny to czas wolny od zajęć szkolnych, wiąże się też on z brakiem bezpośredniego nadzoru placówek szkolnych i pedagogów nad młodzieżą. W ramach tworzenia wspólnych działań oraz dbania o bezpieczeństwo uczniów, tj. dzieci i młodzieży w telegraficznym skrócie przypomniano podstawowe zagrożenia, a także zasady dbania o swoje bezpieczeństwo w różnych sytuacjach.

Programem projektu w dniu 20.12.2017r. były spotkania we wszystkich szkołach podstawowych i gimnazjalnych tj. ( SP nr 14, SP nr 11, SP nr 1, SP nr 8, SP nr 3, ZSP nr 3-SP nr 7, SP nr 13, SP nr 12, SP nr 9, SP nr 10) funkcjonariuszy naszej komendy tj. profilaktyka st.sierż. Marty Mysur, policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego oraz dzielnicowych. Spotkania miały charakterystyczny schemat, bo trwały 15 minut. W pigułce przedstawiono najważniejsze zjawiska i problemy, z którymi najczęściej mają do czynienia młodzi ludzie tj. bezpieczeństwo w ruchu drogowym, cyberprzemoc, alkohol, narkotyki, dopalacze, palenie papierosów, kontakty z nieznajomymi, oraz kontakt z materiałami pirotechnicznymi. Spotkanie poparte było wyświetleniem konsekwencji zachowań w w/w tematyce zamieszczonych w spotach profilaktycznych. Policja apelowała o bezpieczeństwo podczas szczególnie podczas okresu świąteczno-noworocznego. Młodzież z zaangażowaniem wysłuchała zajmującej prelekcji.

W dni 21.12.2017r. Policjanci kontynuowali projekt w szkołach średnich tj. Specjalnym Ośrodku, I LO, ZSP nr 1, ZSP nr 2, III LO, II LO, ZSP nr 3 oraz ZSP nr 6, gdzie w ramach 15 minut poruszono tematykę odpowiedzialności młodych kierowców, cyperprzemocy, handlu ludźmi, alkoholu, narkotyków, palenia papierosów oraz kontaktów z materiałami pirotechnicznymi. Krótka pogadanka połączona ze spotami profilaktycznymi w tym zakresie pochłonęła młodzież na czas prelekcji. Na twarzach wszystkich uczestników malowało się duże zaangażowanie i skupienie. Po zakończonej prelekcji młodzież ogromnymi brawami podziękowała za lekcje o bezpieczeństwie.

Mamy nadzieję, że czas świąteczno-noworoczny młodzi ludzie spędza na tylko dobrych wyborach i zadbają o swoje bezpieczeństwo jeszcze bardziej niż dotychczas.

Źródło: KPP Tomaszów Mazowiecki