Piaskowanie – najlepszy sposób przygotowania do malowania

2427

Piaskowaniem określa się metodę czyszczenia powierzchni strumieniem sprężonego powietrza z dodatkiem specjalnych ścierniw, które dobierane są do konkretnego rodzaju powierzchni. Jak dokładnie przebiega taki proces i kiedy się go stosuje?

Dawniej do czyszczenia za pomocą materiału ściernego wykorzystywano piasek, stąd wzięła się nazwa całego procesu – piaskowanie. Pierwotnie pocierano piaskiem element do czyszczenia, dopiero później zaczęto wykorzystywać też sprzężone powietrze. Czasami do piasku dodaje się też wody, aby ograniczyć produkcję płynów. Takie zastosowanie sprawdza się w budownictwie do czyszczenia ścian.

Sposoby piaskowania

Teraz z piasku pratycznie się nie korzysta. Wykorzytuje się jednak całą masę innych materiałów, które idealnie sprawdzają się podczas processu piaskowania. Do czyszczenia powierzchni dobiera się specjale ścierniwa, z których każde przeznaczone jest do innych typów elementów. Wyróżnia się ich wiele rodzajów, z których jednymi z najważniejszych są między innymi elektrokorund szlachetny. Jest to ścierniwo syntetyczne, które wykorzystać można kilkukrotnie, a stworzone jest na bazie tlenu gliny. Kolejnym rodzajem ścierniwa jest węglik krzemu, który cechuje się najsilniejszym działaniem. Śrut staliwny zaś to ścierniwo metalowe, a mikrogranulki szklane posiadają ziarna ścierne o wyjątkowo gładkiej powierzchni. Do czyszczenia można wyróżnić także piasek, w tym również kwarcowy.

Zastosowanie piaskowania

Powierzchnię, którą chcemy poddać piaskowaniu najlepiej oddać w ręce fachowcom. Przeczytaj więcej o tym, gdzie wykonuje się piaskowanie w mazowieckim województwie: http://www.mireko.pl/piaskowanie/. Efekty, jakie daje piaskowanie, można porównać do szlifowania papierem ściernym. Różnicą jest to, że po piaskowaniu czyszczona powierzchnia jest gładka i wyczyszczona w miejscach nawet trudno dostępnych. Proces piaskowania jest też o wiele mniej czasochłonny i wymagający mniejszego nakładu pracy. Stosuje się je do rożnych celów, jednak najczęściej takim sposobem usuwa się starą farbę lub rdzę.